Při náletech v Pákistánu zahynulo 32 talibánských ozbrojenců

- Aktuality autor: Michal Polák

Pákistánští oficiální činitelé oznámili, že při vojenských náletech na severozápadě Pákistánu zemřelo nejméně 32 talibánských ozbrojenců. Jejich oznámení citovala agentura AFP. 

Tálibanští bojovníci

Tálibanští bojovníci,zdroj: Getty Images

Terčem náletů pákistánské armády se staly kmenové oblasti nedaleko afghánských hranic v Severním Vazíristánu. Podle vysokého bezpečnostního činitele, který si nepřál být jmenován, bylo zabito 32 ozbrojenců včetně jednoho významného velitele. 

Ozbrojenci, proti kterým byly útoky namířeny, byli zapojeni do nedávných násilností v této oblasti, dodal činitel. "Než jsme akci zahájili, prověřili jsme zprávy rozvědky o tom, kde se ukrývají ozbrojenci a jejich vysocí velitelé," uvedl pro agenturu Reuters. 

Pákistánská odnož Talibánu jde proti vládě

Obyvatelé Severního Vazíristánu potvrdili, že terčem náletů se staly desítky domů používaných ozbrojenci jako útočiště. Zatím není jasné, zda mezi mrtvými nejsou i civilisté. 

Pákistánská odnož hnutí Talibán vede od roku 2007 násilnou kampaň proti vládě v Islámábádu, která si vyžádala tisíce obětí. Spory o to, jak se vypořádat s Talibánem, komplikují vztahy mezi pákistánským premiérem Navázem Šarífem favorizujícím rozhovory a mocnou pákistánskou armádou, která prosazuje zahájit rozsáhlou vojenskou ofenzivu proti ozbrojencům. Zatím není jasné, zda premiér dnešní útoky schválil. 

V posledních týdnech si desítky obětí vyžádaly také střety mezi frakcemi Talibánu, které se mezi sebou přou o velení v kmenových oblastech na severozápadě země. 

Tagy: Pákistán Taliban nálety

Zdroje: ČTK