Při maturitách nebyly odhaleny žádné podvody

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Při státních maturitách na jaře a na podzim nezjistila Česká školní inspekce žádné podvody, u osmi procent škol ale na podzim konstatovala pochybení. Žádné seznamy podvádějících škol, které minulý týden požadovala Asociace aktivních škol v čele s Václavem Klausem mladším, se proto zveřejňovat nebudou, sdělil mluvčí ministerstva školství Marek Zeman.

Státní maturity

Státní maturity,zdroj: Isifa.com

Maturitní centrum Cermat našlo letos na jaře při srovnání maturitních testů některé shodné odpovědi, dvanáct podezřelých škol poté nahlásilo inspekci, která přišla školy zkontrolovat ještě v průběhu zkoušek. "Před inspektory nikdo neopisoval," řekl ale Ondřej Andrys z inspekce. Už v květnu tehdejší mluvčí inspekce uvedl, že zřejmě nic nezjistí, museli by totiž podvádějící chytit přímo při činu.

Kontrola se pak vydala na vybrané školy i při podzimních maturitách. "Celkem bylo zjištěno 11 druhů porušení právních předpisů. Porušení právních předpisů bylo zjištěno v devíti školách, což představuje 7,4 procenta z celkového počtu kontrolovaných škol. Při maturitní zkoušce v gymnáziích nedošlo k žádnému porušení právních předpisů, porušení byla zaznamenána pouze ve středních odborných školách. V rámci této státní kontroly nebylo zjištěno podvodné jednání," sdělil mluvčí ministerstva Zeman.

Na podvody se na některých školách prokazatelně přišlo minulý rok, protože studenti odevzdali identické slohové práce. Cermat poté povolil těmto školám zkoušku opakovat. Na každé škole je přitom během státních maturit i maturitní komisař z Cermatu, který má dohlížet na řádný průběh zkoušky.

Tagy: státní maturity

Zdroje: ČTK