Při dvou pumových útocích islamistů v Nigeru bylo zabito 25 osob

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Dva sebevražední útočníci dnes odpálili nálože v autech na dvou místech severního Nigeru. Při útocích a následné přestřelce s dalšími útočníky bylo zabito celkem 25 lidí a dalších 29 jich bylo zraněno. Bilanci útoků, k nimž se přihlásilo islamistické Hnutí pro jedinečnost a džihád v západní Africe (MUJAO), oznámily nigerské ministerstvo obrany a francouzský rozhlas RFI. Útoky byly namířených proti uranovému dolu, který provozuje francouzská jaderná skupina Areva, a proti armádním kasárnám.

Niger (ilustrační fotografie)

Niger (ilustrační fotografie),zdroj: wikipedia

Ministr obrany Karidjo Mahamadou podle agentury AP na tiskové konferenci v hlavním městě Niamey řekl, že při útoku na kasárna v Agadezu bylo zabito 20 vojáků a zahynuli tři sebevražední útočníci; dalších 16 osob utrpělo zranění. U závodu Arevy v Arlitu podle ministra zahynuli jen dva sebevražední útočníci a nikdo nebyl zabit. Pařížská centrála Arevy naproti tomu oznámila, že byl zabit jeden člověk a 14 zaměstnanců dolu bylo zraněno. 

Nigerská vláda vyhlásila po prvním podobném útoku na území této subsaharské země třídenní státní smutek, oznámil ministr Mahamadou. 

Načasování útoků, které byly provedeny simultánně v místech vzdálených přes 160 kilometrů, stejně jako skutečnost, že útočníci dokázali proniknout do dobře střežených zařízení, podle AP svědčí o rostoucím rozsahu a sofistikovanosti akcí islámských extremistů. Ti mají základnu v sousedním Mali. 

V oblasti Sahelu je aktivní místní odnož teroristické organizace Al-Káida. Francie se stává terčem odvety islamistů v severní Africe kvůli letošnímu zásahu proti povstalcům v Mali sousedícím s Nigerem. Již před dvěma lety však Al-Káida unesla čtyři francouzské rukojmí v nigerském uranovém dole. 

Islámští fundamentalisté mají důvod k odvetě také vůči Nigeru, jehož vojáci jsou součástí spojených afrických jednotek zasahujících v Mali.

Tagy: Niger

Zdroje: ČTK