Při česko-německé akci policisté zabavili pervitin za 6 milionů

- Aktuality autor: Danica Klein

Celkem 1,6 kilogramu drogy crystal neboli pervitinu zadrželi čeští a němečtí policisté a celníci při své dosud největší akci v česko-bavorsko-saském příhraničí. Při operaci Speedway bylo od půlky října do půlky prosince prověřeno 3300 osob. Z nich bylo předběžně zadrženo 21 Němců.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Droga pochází výhradně z českých výroben, které spravují zejména Vietnamci z příhraničních tržnic v ČR. Při prodeji uvedeného množství by zisk pro dealery a pašeráky činil 225.000 eur (asi 5,8 milionu Kč). Novinářům to dnes v Norimberku řekl náměstek německého ministra financí Hartmut Koschyk.

Zajistit se podařilo také čtyři kilogramy marihuany, 6000 kusů ilegální pyrotechniky a větší množství menších zbraní. Podle české i německé strany by měly tyto akce snížit transfer drogy přes hranice.

Pašování pervitinu do Německa z Čech od roku 2009 výrazně roste. Zatímco před třemi lety ho bylo zajištěno méně než kilogram, předloni už 15 kg a v loňském roce ještě o dva kilogramy více. Cena jednoho gramu drogy se na trhu pohybuje od 67 do 140 eur (zhruba 1700 až 3600 korun), vyšších cen je dosahováno právě na německém trhu.

Policisté se snaží prosadit legislativní opatření

Němečtí policisté a celníci dnes uvedli, že už i na svém území začínají mít problémy s nelegálními výrobci drogy crystal. Zatím objevili několik varen, naproti tomu na českém území prý jich je hrubým odhadem kolem 400.

"V posledních třech letech se léky s obsahem efedrinu nebo pseudoefedrinu pašují zejména z Polska," uvedl vedoucí české celní protidrogové jednotky Pavel Hoffman. Celníci a policisté vloni zadrželi 350.000 tablet, které by postačily k výrobě sedmi kilogramů crystalu. Podle Hoffmana šlo o stoprocentní nárůst oproti předchozímu roku. Čeští i polští policisté a celníci se nyní na vládní úrovni snaží prosadit legislativní opatření, která by omezila prodej těchto léčiv v Polsku. Podobné zákony by měly být vytvořeny také centrálně z Bruselu.

Vyrábějí crystal v lesích

Podle Hoffmana je nyní nejvyšším příjmem asijských tržnic právě prodej drog. "Celní správa se stále snaží prosadit dodržování práva v těchto tržnicích, ale je to velmi problematické. Evidujeme už několik případů napadení kolegů, z nichž jeden byl zraněn velmi těžce a bojoval o život," uvedl Hoffman. Ve všech tržnicích se podle něj pohybují Vietnamci - takzvaní bojovníci, kteří tržnice pečlivě hlídají a jejich prostředí velmi dobře znají. Podle celní správy se ale už také stává, že výrobci drog si vozí jednoduchá zařízení v autě a vyrábějí crystal v lesích.

V ČR je asi 25.000 problematických uživatelů této drogy, německá strana konkrétní číslo neuvedla. Velká poptávka je zejména ve východním Bavorsku. Němci řekli, že mají dohodu s lékárnickou komorou a farmaceuti jim nahlašují větší objednávky léků s obsahem efedrinu a pseudoefedrinu. Tyto informace ihned předávají také české straně. "Jsme velmi rádi, že funguje spolupráce zejména na regionální úrovni," řekli zástupci obou zemí. Výrazně pomáhá také společné česko-německé pracoviště ve Schwandorfu, jehož financování bude podle dnešních informací pokračovat.

Přeshraniční kontrola se zaměřovala na předem vytipované skupiny a údajně se nijak nedotkla běžných občanů. Účastníci dnešní tiskové konference prohlásili, že podobné akce budou pokračovat, a vyloučili, že by byly omezeny kvůli nedostatku financí.

Tagy: policie pervitin zátah

Zdroje: ČTK