Při akci proti bin Ládinovi střílelo téměř výhradně americké komando

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Při americkém zásahu proti teroristovi Usámu bin Ládinovi podle nových informací deníku The New York Times stříleli takřka výhradně členové amerického zvláštního komanda. Obrana bin Ládinových lidí byla prakticky nulová.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Oficiální verze amerického ministerstva obrany přitom hovoří o tom, že po celou operaci trvala přestřelka s osazenstvem bin Ládinova komplexu. 

"Nové podrobnosti (o akci) naznačují, že zásah, byť chaotický a krvavý, byl naprosto jednostranný," uvedl deník. Američané se podle něj s hrstkou mužů bránících bin Ládina rychle vypořádali. Podle zdrojů listu The New York Times z americké administrativy jediné výstřely protivníka padly na začátku útoku, kdy z domu pro hosty, přiléhajícího k budově obývané teroristou, zahájil střelbu jeden z bin Ládinových kurýrů abú Ahmad Kuvajtí. 

Když jej a ženu, která také byla v budově, zabili američtí vojáci, tak už na Američany nikdo znovu nevystřelil. Podle Pentagonu, jehož stanovisko v úterý přečetl mluvčí Bílého domu Jay Carney, se ale příslušníci zásahového komanda bránili střelbě celou operaci. Rovněž šéf CIA Leon Panetta týž den v televizi uvedl, že vojáci čelili střelbě, když se po schodech snažili dostat do vyšších pater bin Ládinova komplexu. 

Bin Ládin měl prý na dosah samopal

Když komando vstoupilo do hlavní budovy, jeho členové spatřili bratra zabitého kurýra. Domnívali se, že se chystá použít zbraň, a tak ho zastřelili. Pak na cestě do vyšších pater zabili teroristova syna Chálida. Nakonec se dostali do místnosti, kde byl bin Ládin s manželkou. Terorista prý měl na dosah samopal AK-47 a pistoli Makarov. Vojáci jej proto zabili. Při zásahu také střelili do nohy bin Ládinovu ženu. 

Nové informace nejsou zdaleka první, které mění původní verzi událostí zveřejněnou americkou stranou. Ještě v pondělí například mluvil poradce amerického prezidenta pro otázky terorismu John Brennan o tom, že šéf teroristické sítě Al-Káida při americkém útoku použil svou ženu jako živý štít a že se účastnil přestřelky. Později ale vyšlo najevo, že bin Ládin nebyl ozbrojený a za svou manželku se neschovával. 

Nebezpečné a nepřátelské prostředí

Vojáci ale podle americké strany měli za to, že každý v budově je ozbrojený, protože čelili střelbě hned, jak vstoupili na půdu komplexu. "Celou dobu se nacházeli v nebezpečném a nepřátelském prostředí," uvedl jeden americký činitel. 

Američané změny oficiální verze vysvětlují tím, že nějakou dobu trvalo, než příslušníci zasahujícího komanda vypracovali podrobné zprávy o akci. Další informace o zásahu již ale podle Carneyho nehodlají zveřejňovat, aby neohrozili podobné operace v budoucnosti. "Zveřejnili jsme mnoho informací. Byli jsme s fakty tak vstřícní, jak jen to šlo," uvedl mluvčí Bílého domu. 

Američané nejhledanějšího muže světa po zhruba desetiletém pátrání dopadli a zabili v noci na pondělí v pákistánském Abbottábádu. Obyvatelé Spojených států úspěšnou akci v naprosté většině přijali se zadostiučiněním jako spravedlivou odplatu za útok Al-Káidy proti jejich zemi z 11. září 2001, při němž zahynulo téměř 3000 lidí.

Tagy: USA komando terorista

Zdroje: ČTK