Prezidenti ČR a Slovenska si předali nejvyšší státní vyznamenání

AKTUALIZOVÁNO VIDEO (aktualizováno: 6. 3. 2013 15:33) - Aktuality autor: Jakub Konečný

Prezidenti České republiky a Slovenska Václav Klaus a Ivan Gašparovič si dnes v brněnské vile Tugendhat předali nejvyšší státní vyznamenání. Klaus udělil slovenskému prezidentovi Řád bílého lva 1. třídy a Gašparovič svému protějšku Řád bílého dvojkříže 1. třídy. Oba při této příležitosti ocenili spolupráci obou zemí. Ve vile Tugendhat dojednali Klaus se slovenským premiérem Vladimírem Mečiarem rozdělení Československa, a to k 1. lednu 1993.

Gašparovič a Klaus.

Gašparovič a Klaus.,zdroj: Mediafax

Ocenění si prezidenti předali v obývacím pokoji vily, který proslavil svým bestsellerem Skleněný pokoj britský spisovatel Simon Mawer. Oba přitom hovořili o vynikajících sousedských vztazích mezi Českou republikou a Slovenskem, které přetrvaly i přes rozdělení Československa. Každý z nich přitom upozornil na to, jak významnou roli v nich hraje jeho protějšek. 

"Myslím, že jsme spolu za posledních deset let prožili a vykonali celou řadu věcí, které byly ku prospěchu našich zemí," uvedl Klaus. 

Chucpe je oběma prezidentům vlastní

Gašparovič zmínil složitá vyjednávání, která provázela před lety rozdělení Československa. Uvedl, že nebyly jednoduché, ale byly velmi důležité. Připomněl, že Československo se dokázalo, na rozdíl od některých jiných evropských zemí, rozdělit velmi pokojnou cestou, což oběma nově vzniklým státům získalo respekt v zahraničí. 

"Mezi oběma zeměmi jsou dobré vztahy a jsem rád, že to tak chápou i jejich občané," doplnil slovenský prezident. Je přesvědčený, že spolupráce bude pokračovat i v budoucnu.

Klaus odejde zítra

Prezidenti si podle původních plánů měli vyznamenání vyměnit již při nedávné návštěvě Klause na Slovensku, která byla jeho poslední zahraniční cestou před skončením mandátu. Údajně na žádost české strany se ale tento slavnostní akt nekonal. Klausovo funkční období končí již tento čtvrtek. 

Řád bílého dvojkříže, který uděluje hlava slovenského státu, dostal v roce 2003 Václav Havel. Držiteli řádu jsou dále podle internetových stránek slovenského prezidenta například dánská královna Margrethe II., bývalý generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer nebo někdejší polský prezident Lech Kaczynski. 

Řád se uděluje občanům jiných států, a to například za zásluhy o všestranný rozvoj vztahů se Slovenskem. Naproti tomu Řád bílého lva prezident ČR uděluje nejen mimořádným osobnostem ze zahraničí, ale propůjčuje jej i občanům České republiky. 


Podle webu prezidentské kanceláře jsou mezi jeho držiteli britská královna Alžběta II., španělský král Juan Carlos I., francouzský exprezident Jacques Chirac, bývalý prezident USA Bill Clinton nebo americká exministryně zahraničí Madeleine Albrightová. 

Brněnská funkcionalistická vila Tugendhat, zapsaná na seznamu památek UNESCO, je pro česko-slovenské vztahy symbolickým místem. Právě v ní se v létě 1992 Klaus dohodl s tehdejším slovenským premiérem Mečiarem na rozdělení Československa od počátku ledna 1993.

Tagy: prezident ČR státní vyznamenání vila Tugendhat prezident SR

Zdroje: ČTK