Prezident Zeman se vydá na tour po všech krajích kromě Prahy

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Prezident Miloš Zeman objede ještě letos všechny kraje mimo Prahy, kde sídlí. Zeman svoje turné začne v září ve Zlínském kraji a skončí v prosinci na Vysočině, informovala dnes ČTK hradní mluvčí Hana Burianová. Pokud budou předčasné volby koncem října, navštíví před nimi šest krajů. Zeman se v každém ze 13 krajů zdrží tři dny. 

Miloš Zeman

Miloš Zeman,zdroj: isifa/MAFRA/Michal Šula

Podle zveřejněného harmonogramu by Zeman před případnými říjnovými volbami stihl navštívit mimo jiné dva kraje s největší nezaměstnaností v Česku. Podle politologa Jana Outlého vše záleží na tom, jak Zeman své návštěvy pojme. Jejich program nebyl ještě zveřejněn. 

"Pokud by to měla být součást nějaké předvolební prezentace zemanovců, tak je to samozřejmě něco, co nekoresponduje s pojetím prezidenta v dosavadní tradici, ale naopak to bude korespondovat s tím, co Zeman avizoval, že bude tradice bourat a neuznávat a přímé zapojení prezidenta do kampaně by bylo bezesporu něčím novým v našem prostředí a podle mého názoru ne žádoucím," řekl dnes Outlý. Dodal, že zatím nechce situaci předjímat. 

Prezidentův program ve Zlínském kraji od 4. září se teprve tvoří. Prezident se chce co nejvíce setkávat s občany, řekl v úterý hejtmanův náměstek Lubomír Nečas (SPOZ). Prohlédnout by si mohl některou základní i střední školu či vsetínskou nemocnici. Počítá se také se setkáním s občany na některém náměstí nebo prohlídkou továrny. 

"Připravujeme program tak, aby byl spokojen pan prezident i občané. Abychom mu něco ukázali, a také nemusel moc chodit. Ubytování a stravování řešíme společně s Hradem," podotkl Nečas

Podle hejtmana Stanislava Mišáka (ČSSD) bude důležité, zda půjde čistě o oficiální návštěvu kraje či částečně předvolební kampaň na podporu SPOZ. "V tom případě bychom to striktně oddělovali," řekl Mišák. Program bude podle něj sestaven tak, aby se prezidentská návštěva maximálně využila k prezentaci kraje a zároveň co nejvíce respektovala Zemanova přání.

Tagy: kraje návštěva prezidenta

Zdroje: ČTK