Prezident Klaus oslavil 66. výročí konce druhé světové války a vyznamenával

- Aktuality autor: Jan Janula

Prezident Václav Klaus dnes společně s dalšími vysokými politickými i vojenskými představiteli oslavil 66. výročí konce druhé světové války. Na pražském vrchu Vítkově se spolu s ním u příležitosti dnešního Dne vítězství sešlo i několik desítek Pražanů.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Ti přihlíželi vojenské přehlídce a kladení věnců k Národnímu památníku, v němž jsou uloženy ostatky neznámých českých vojáků ze zahraničních bojišť. Odpoledne Klaus jmenoval nové generály armády a celní správy.

Propůjčení čestných názvů

Slavnostním okamžikem aktu bylo propůjčení čestných názvů vojenským jednotkám. Prezident Klaus svým rozkazem nařídil propůjčit název Tobrucká 25. protiletadlové raketové brigádě velitelství společných sil.

Šestá polní nemocnice nemocniční základny velitelství sil podpory získala název Plukovníka Emila Zuckerkandla.  Spojovací prapor velitelství společných sil od dnešního dne nese jméno Kapitána Otakara Jaroše.

44. lehký motorizovaný prapor čtvrté brigády rychlého nasazení velitelství společných sil se pyšní jménem Generála Josefa Ereta.  Názvy jednotek jsou odvozeny od slavných osobností a událostí armádních dějin.

Boj o město Tobruk za druhé světové války byl jednou z největších válečných akcí československých vojáků v severní Africe. Československý pěší prapor pod velením podplukovníka Karla Klapálka o síle 643 mužů zde od 21. října do 10. prosince 1941 hájil nejohroženější úsek obrany.

Na počest padlých

Kapitán Otakar Jaroš byl účastníkem zahraničního odboje proti nacistům na území tehdejšího Sovětského svazu. Stal se velitelem první roty prvního československého samostatného praporu v SSSR. Po odeslání československé jednotky na frontu bránila jeho první rota vesnici Sokolovo, kde Jaroš padl.

Jako vůbec první cizinec byl oceněn in memoriam titulem Hrdina Sovětského svazu.n Plukovník doktor Emil Zuckerkandl byl v letech květen 1935 až 1937 velitelem divizní nemocnice v Olomouci.

Brigádní generál Josef Eret byl velitelem pěšího pluku číslo 29 v letech 1920 až 1939. Zemřel roku 1973 ve Spojených státech.

Poté, co na Vítkově zazněla  hymna, následovala minuta ticha, po níž čestná stráž vypálila tři salvy. Politici a vojáci pak položili věnce k uctění památky padlých. Nastoupené vojenské útvary posléze zahájily přehlídku.

Zdroje: ČTK