Prezident Klaus na Hradě přivítal Gašparoviče

- Aktuality autor: Michal Polák

Slovenský prezident Ivan Gašparovič dnes dopoledne zahájil dvoudenní státní návštěvu České republiky. Na prvním nádvoří Pražského hradu ho s vojenskými poctami přivítal prezident Václav Klaus. Český a slovenský prezidentský pár spolu pak usedly k soukromému setkání.

 Gašparovič přijel do Prahy v době, kdy se připomíná rozpad Československa před dvaceti lety. Jeho výsledkem byly dva samostatné státy, které vznikly k 1. lednu 1993. Vedle Hradu Gašparovič navštíví Parlament a pražskou radnici, v úterý pojede do Kutné Hory.

S prezidentem Václavem Klausem by mohli bilancovat dvacet let života dvou nezávislých států někdejší federace. Návštěva bude i loučením vzhledem k tomu, že Klausovo funkční období se chýlí k závěru. V říjnu slovenská média spekulovala i o rozlučkové návštěvě Klause na Slovensku. Podle některých informací by se mohla uskutečnit v únoru, zatím to ale Klausova kancelář nepotvrdila. 

Politici Česka a Slovenska se navzájem navštěvují často. Opakovaně si také pochvalují nadstandardní vztahy a říkají, že obě země k sobě mají nejblíže. 

Slovenský deník Pravda v říjnu uvedl, že úplně tak to možná nebude, když se Gašparovič a Klaus za dvě funkční období navzájem nevyznamenali. Pravda si navíc všimla, že Klaus na nedávné návštěvě Varšavy prohlásil, že považuje Polsko "za nám nejbližší zemi".

Tagy: Slovensko Česko

Zdroje: ČTK