Prezident Klaus jmenuje Fialu do funkce ministra školství

- Aktuality autor: Michal Polák

Prezident Václav Klaus dnes do funkce ministra školství jmenuje Petra Fialu, dosavadního prorektora brněnské Masarykovy univerzity.

Na nestraníku Fialovi, který je od loňska vědeckým poradcem premiéra Petra Nečase (ODS), se shodly obě vládní strany. Fiala ve funkci nahradí Josefa Dobeše (VV) a po měsíci tak ukončí "bezvládní" na potížemi obtěžkaném ministerstvu.

"Nemohu slíbit zázraky, ale udělám vše, co mohu a umím ve prospěch českého školství a vzdělanosti. Mým prvním cílem bude stabilizovat resort," uvedl Fiala v pondělí poté, co úřad vlády oznámil, že se s premiérem Petrem Nečasem dohodl na nástupu do vlády.

Čtěte dále: Budeme mít nového ministra školství - Petra Fialu z Masarykovy univerzity

Na Fialu, kterého po odborné stránce uznává i opoziční ČSSD, čeká řada problémů. Kvůli škrtům bude muset ještě letos sebrat školám 2,5 miliardy korun, hlavně na platech učitelů. Nastartovat bude muset také čerpání evropských fondů, na nichž si vylámal zuby jeho předchůdce Dobeš.

Fialu čeká také prosazování reformy vysokého školství, kterou ještě jako rektor kritizoval. Změny musí provést i ve financování mateřských, základních a středních škol. Dětí totiž ubývá a poloprázdné školy jsou drahé na provoz.

Tagy: fiala ministerstvo školství

Zdroje: ČTK