Prezident Klaus by mohl přijmout demisi vicepremiera Johna

- Aktuality autor: red

Prezident Václav Klaus by dnes mohl přijmout demisi vicepremiéra Radka Johna (VV), který se rozhodl opustit vládu po neshodách s premiérem Petrem Nečasem na podobě svého protikurupčního úřadu.

John rezignaci ohlásil minulou středu, v úterý ji předal premiéru Nečasovi. Vládu ale opustí až ve chvíli, kdy demisi přijme prezident. Klaus se ve čtvrtek vrátil ze státní návštěvy Ázerbájdžánu, dnes je tedy nejbližší termín, kdy by mohl Johnův odchod potvrdit.

Předseda VV očekává, že jeho rezignaci Klaus přijme. "Myslím, že ano. Rozhodnutí je dávno ohlášené. Panu prezidentovi jsem vysvětloval důvody, on je jistě chápe," řekl v úterý. Hrad zatím schůzku s Johnem neavizoval. Prezident dnes dopoledne přijímá nové velvyslance v ČR. Otázka je, kdy si udělá čas na rozhodnutí o Johnově demisi.

John v souvislosti se svým odchodem z vlády řekl, že post vicepremiéra pro korupci byl zesměšněný tím, že si nemohl vybrat svůj tým. Na tom, že John obsadí nově vytvořený post koordinátora boje s korupcí, se koaliční strany dohodly po dubnové vládní krizi, která vyústila v odchod Johna z postu ministra vnitra. Nečas ale odmítl například jmenování někdejšího Johnova náměstka Michala Moroze do stejné pozice na úřadu vlády.

Vyjednávači vládních stran se ve středu dohodli, že personální složení vlády budou řešit až v červnu. Do konference VV, z níž vzejde nové vedení nejmenší vládní strany, budou prý řešit jen programové otázky.

Tagy: demise

Zdroje: ČTK