Přes tisíc českých katolíků odjelo do Izraele na národní pouť

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Více než tisíc českých katolíků z celé republiky už odletělo do Izraele, kde v pátek začíná národní pouť. Doprovází je i většina českých a moravských biskupů v čele s pražským arcibiskupem, kardinálem Dominikem Dukou. Národní čtyřdenní pouť se do Izraele pořádá po 73 letech, jde o největší pouť českých věřících do Svaté země v historii. V neděli pouť vyvrcholí v Jeruzalémě, řada poutníků ale v Izraeli zůstane i příští týden, řekl v telefonickém rozhovoru Pavel Dokládal, pověřený koordinátor národní pouti Českou biskupskou konferencí. 

Jeruzalém (ilustrační fotografie)

Jeruzalém (ilustrační fotografie),zdroj: ThinkStock

Největší čtyřsetčlenná skupina do Izraele odletěla dnes. "Nikdy národní pouť do Izraele nebyla tohoto rozsahu," řekl Dokládal. Poutníci budou po biblických místech cestovat v menších skupinách s několika cestovními kancelářemi. Třikrát se sejdou ke společné bohoslužbě na místech spjatých s Kristovým veřejným působením. Účast jednotlivých farností organizuje poutní výbor z České biskupské konference. 

"Letošní rok papež vyhlásil Rokem víry pro celou církev a Česká biskupská konference zároveň prožívala cyrilometodějské jubileum, které je 1150 let od příchodu Cyrila a Metoděje," vysvětlil Dokládal důvod pouti, která završí obě výročí. 

 První společná mše se uskuteční v pátek v poledne na Hoře Blahoslavenství v Galileji nedaleko Nazareta. Pouť zahájí úvodním slovem kardinál Duka. Mši bude sloužit olomoucký arcibiskup Jan Graubner a kázat ostravsko-opavský biskup František Lobkowicz. V sobotu bude Duka sloužit mši v doprovodu biskupů v Betlémě, v místě Kristova narození. 

Pouť vyvrcholí v neděli 10. listopadu v Jeruzalémě. Hlavním celebrantem a kazatelem bude kardinál Duka. Pouť závěrečným slovem na konec uzavře arcibiskup Graubner. "Další poutníci budou pokračovat, navštíví všechna další místa a budou se zdržovat týden až deset dnů v Izraeli a palestinských autonomních oblastech. Někteří začali pouť už tuto neděli," dodal Dokládal.

Tagy: Izrael

Zdroje: ČTK