Přes kauzu Drobil preference ODS výrazně rostou, zjistil CVVM

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Volby do Poslanecké sněmovny by podle lednového volebního modelu CVVM vyhrála ČSSD s 29 procenty, druhá by skončila ODS se ziskem 26,5 procenta, která si od prosince výrazně polepšila.

Od posledního průzkumu si sociální demokraté pohoršili o dva procentní body, naopak občanští demokraté získali o 4,5 procentního bodu víc. Na třetí příčce pomyslného žebříčku skončila TOP 09 se 17 procenty.

Výsledek CVVM je diametrálně odlišný od průzkumu agentury STEM. Podle CVVM by totiž měla vládní koalice ve sněmovně stále pohodlnou většinu. Podle STEM už ji naopak dávno ztratila. 

ODS přitom před měsícem čelila korupčnímu skandálu na ministerstvu životního prostředí, který stál místo ministra Pavla Drobila. Ze státních peněz měla být údajně načerno financována jeho politická kariéra i celá ODS.

Model nepočítá s nerozhodnutými

Do dolní parlamentní komory by znovu vstoupili i poslanci Věcí veřejných, tentokrát s devíti procenty, a komunisté s 8,5 procenta hlasů. Pod pětiprocentní hranicí nutnou ke vstupu do Poslanecké sněmovny by skončili lidovci (4,5 procenta) i zelení (2,5 procenta), uvedli autoři průzkumu. 

Volební model uvádí předpokládané výsledky voleb do sněmovny v období konání průzkumu. Model CVVM vychází ze stranických preferencí, ale zahrnuje pouze dotázané, kteří se voleb chtějí zúčastnit a kteří uvedli nějakou stranu. Model nepočítá s nerozhodnutými voliči a s nevoliči.

Tagy: ČSSD preference ODS kauza Výzkum CVVM

Zdroje: ČTK