Přes 800 tisíc Ukrajinců prchlo do Ruska, o azyl žádá však jen necelá šestina

- Aktuality autor: Petr Kubec

Přes 820 tisíc Ukrajinců se v současnosti ocitá v Rusku, většina z nich obývá speciální utečenecké tábory. Pouze necelá šestina (přibližně 130 tisíc) ukrajinských občanů však žádá o azyl nebo postavení uprchlíka. Značná část Ukrajinců v Rusku se na úřady neobrací kvůli příliš složité byrokracii. Podle letošního odhadu měla Ukrajina přibližně 45 milionů obyvatel.

Ukrajinci v ruských utečenckých táborech

Ukrajinci v ruských utečenckých táborech,zdroj: Isifa.com

"Celkem na ruské území od 1. dubna přijelo a zůstalo okolo 820 tisíc Ukrajinců. Od začátku konfliktu se na přistěhovalecké úřady obrátilo okolo 130 tisíc ukrajinských občanů s žádostí o poskytnutí dočasného azylu či o přiznání postavení utečence," uvedla Federální migrační služba.

Dalších skoro 80 tisíc Ukrajinců požádalo v Rusku o dočasný pobyt, více než 33 tisíc chce dostat ruské občanství a více než 22 tisíc požádalo o stálý pobyt. Zhruba 12 tisíc ukrajinských občanů požádalo o zařazení do programu přesidlování ruských krajanů do původní vlasti.

Lidé z Ukrajiny prchají kvůli bojům mezi armádou a proruskými povstalci na východě země. Další desítky tisíc lidí opustily své domovy a uchýlily se před boji do jiných oblastí Ukrajiny.

Konflikt si podle OSN vyžádal už skoro 2600 obětí na životech. "Aktuální počet zabitých je 2593 a blíží se ke třem tisícům, pokud započteme 298 obětí z letu MH 17," uvedl v pátek zástupce generálního tajemníka OSN pro lidská práva Ivan Šimonović v narážce na malajsijský boeing, který byl 17. července na východní Ukrajině sestřelen. Kyjev, Moskva a proruští rebelové se vzájemně obviňují ze sestřelení tohoto letadla, jehož pád nikdo z 298 lidí na palubě nepřežil.

Tagy: Rusko uprchlíci Ukrajina migrace boje správa azyl rusko-ukrajinská krize

Zdroje: ČTK