Přes 80% USA trápí rekordní sucha, nejhorší od roku 1956

- Aktuality autor: red

Spojené státy v současnosti trápí nejhorší sucho od roku 1956. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil americký Národní úřad pro oceány a ovzduší (NOAA). Mírné až extrémní sucho podle něj do konce června postihlo 55 procent pevninského území USA. Na řadě míst propukly lesní požáry a nedostatek vody ovlivnil pěstování plodin, jako je kukuřice nebo sojové boby, napsal úřad ve své zprávě.

"Ornice vyschla a plodiny, pastviny a pastvinářské pozemky se zhoršily způsobem, jaký bylo v posledních 18 letech možné vidět jen zřídka," uvedl NOAA.

Letošní červen byl 14. nejteplejším a desátým nejsušším červnem od začátku záznamů. Neobvykle vyschlých je podle úřadu až 80 procent území USA. K šíření sucha napomohla i červnová vlna veder.

Americké ministerstvo zemědělství uvedlo, že více než 1000 okresů ve 26 státech bylo kvůli suchu prohlášeno za oblasti přírodní katastrofy.

NOAA již minulé pondělí uvedl, že USA v důsledku vlny veder zaznamenaly nejteplejší první polovinu roku od začátku oficiálních statistik v roce 1895.

Tagy: sucho neštěstí popel prach

Zdroje: ČTK