Přemysl Sobotka žádá od médií omluvu za záměnu s Bohuslavem

- Aktuality autor: red

Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) očekává od médií "výraznou a zřetelnou" omluvu za to, že jej zaměnila s jeho jmenovcem a místopředsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou.

Stává se to prý opakovaně, ale politikovi ODS vadí především poslední případ, který se stal v úterý "ve zjitřené atmosféře" po skončení dvanáctihodinového jednání grémia ODS. Na něm se předseda ODS Mirek Topolánek rozhodl nevyslyšet Sobotkovu výzvu k odchodu z čela strany.

Přemysl Sobotka poté nechtěl vydávat žádná politická prohlášení. ČTK nedopatřením vydala jako jeho výrok slova místopředsedy ČSSD Bohuslava Sobotky. Za svou chybu se Přemyslu Sobotkovi omluvila.

"ČTK chápe rozhořčení předsedy Senátu Přemysla Sobotky, a to i v souvislosti s tím, že svým kolegům slíbil, že jednání grémia ODS nebude komentovat, a v médiích mu byl přisouzen komentář, který nevyslovil," uvedla agentura v prohlášení. Sobotka zdůraznil, že jeho záměny s exministrem financí jsou v médiích opakované a musí se proti nim kategoricky ohradit. 

Prohlášení sociálního demokrata Bohuslava Sobotky o vnitrostranické situaci v ODS označil šéf Senátu za "účelové a neupřímné", stejně jako další prohlášení jiných politiků ČSSD. Sám ale přitom Topolánka ostře kritizoval a vyzval ho k odchodu.

"Můj odpor k projevům politické nekulturnosti naopak vycházel z upřímného přesvědčení, že je třeba kritizovat ve vlastních řadách i ty své stranické kolegy, kteří se jakýmkoliv způsobem ve svých projevech přiblíží politické kultuře české sociální demokracie, ovládané dnes populistou Jiřím Paroubkem," dodal Přemysl Sobotka. 

Svého stranického šéfa vyzval ke zvážení odchodu z čela strany po publikování některých z jeho výroků o homosexuálech, církvi či Židech, pronesených v neformálním rozhovoru při fotografování pro gay magazín LUI. Topolánek tyto své výroky označil za vytržené z kontextu a zkreslené, přesto se za ně několikrát omluvil.

Tagy: omluva Senát ČR média ODS

Zdroje: ČTK