Premiérem může být prostořeký právník. Dají mu Řekové přednost před Tsiprasem?

MAGAZÍN - Magazín autor: pal

Předseda levicové strany SYRIZA Alexis Tsipras má v nastávajících předčasných volbách důstojného protikandidáta. O funkci šéfa řeckého kabinetu ho může připravit Evangelos Meimarakis, předseda konzervativní Nové demokracie, který je původním vzděláním právník a  který nechodí daleko pro ostrá slova. 

Alexis Tsipras a jeho rival Evangelos Meimarakis v předvolební televizní debatě

Alexis Tsipras a jeho rival Evangelos Meimarakis v předvolební televizní debatě,zdroj: Profimedia.cz

Jednašedesátiletý Meimarakis, kterému Řekové už familiárně říkají Vangelis, se do čela hlavní pravicové strany dostal téměř náhodou, když se hledal v krajní nouzi nový předseda po rezignaci bývalého premiéra Antonise Samarase.

SYRIZA i Nová demokracie mají stejné šance

Ten se vzdal funkce na začátku prázdnin, když v referendu o mezinárodní pomoci výměnou za ekonomické restrikce voliči hromadně hlasovali proti. A učinil tak dřív, než se ukázalo, že na výsledky hlasování Tsipras v premiérské funkci nakonec nebude brát ohled.

I kvůli tomuto zklamání některých voličů průzkumy veřejného mínění ukazují, že obě strany mají teď šanci na vítězství úplně stejnou, takže hlasování bude do poslední chvíle napínavé. V lednových volbách vyhrála SYRIZA nad konzervativci rozdílem 8,5 procentního bodu.

Meimarakis, kterého konzervativní kolegové oceňují jako sjednocující sílu, se sám označuje za příslušníka levého křídla Nových demokratů.

Meimerakis je zdatný řečník

Poslancem za tuto stranu je nepřetržitě od roku 1989 a generálním tajemníkem Nové demokracie byl po dobu pěti let. Od roku 2012 do začátku roku 2015 byl tento "Vangelis" i předsedou parlamentu.

Meimarakis je zdatný řečník, který se nebojí lidovější mluvy a kterému se oponenti jen obtížně dostanou na kobylku, jak píše agentura AFP.

Svého nynějšího hlavního soupeře Tsiprase neváhá označovat za "podvodníčka, který zničil zemi" plýtváním času na vyjednávání s mezinárodními věřiteli, která nikam nevedla, a nebojí se jej obvinit z porušení slibů, že skoncuje s úspornými opatřeními.

Předseda nové demokracie má smysl pro humor

Jak také píše AFP, Meimarakis má podle všeho smysl pro legraci. Když ho před několika lety jeden novinář vyzval, aby si "sundal oblek" předsedy parlamentu a odpověděl na nepříjemnou otázku, Meimarakis neváhal žertem navrhnout, že "začne u kalhot".

Na druhou stranu ale také uměl pohrozit jednomu poslanci, který zpochybňoval jeho roli při nákupu ponorek v době, kdy byl ministrem obrany, že mu "dá přes držku".

Meimarakis, který je otcem dvou dcer, má pleš a hustý knír a je na řecké poměry i dnes poměrně vysoký, o sobě tvrdí, že jeho styl odpovídá přání Řeků, aby měli také "normální" politiky.

"Jsem takový, jaký jsem, a lidé pro mě hlasovat nemusí, pokud nechtějí," říká. "Nebudu se měnit, zůstanu impulzivní, protože věřím, že se musíme vypořádat s problémy tím, že zůstaneme lidští," řekl nedávno v nejsledovanější řecké televizi Mega.

 I on v dobách, kdy působil jako ministr, jezdil do práce raději na motorce, a přehlížel tak doporučení své ochranky. Fotky někdejšího Tsiprasova ministra financí Janise Varufakise jezdícího do úřadu vlády na motorce, které obletěly svět a dávaly mu tak známku jedinečnosti, pro Řeky nebyly už ničím tak převratným.

Meimarakis chce kontroly na hranicích

Nová demokracie pod Meimarakisovým vedením hlasovala v červenci a v srpnu pro všechny zákony navržené Tsiprasem, které souvisely s plněním podmínek třetího balíku mezinárodní finanční pomoci, zatímco mnozí z poslanců SYRIZA naopak byli proti.

Vůdce konzervativců ale dal jasně najevo, že nikdy nebude souhlasit s revizí daňových výhod pro zemědělce - jeden z voličských pilířů konzervativců -, jak je stanoveno v návrhu pomoci, který 13. července podepsal Tsipras.

Meimarakis také zastává tvrdší postoj k uprchlické krizi. Zatímco Tsiprasova vláda neučinila nic pro ostrahu vnějších hranic schengenského prostoru, vůdce Nové demokracie chce kontrolu hranic posílit a odmítat uprchlíky, kteří nemají podle pravidel Evropské unie právo na azyl.

Důležité momenty Tsiprasovy vlády 

 • 25. ledna - V předčasných parlamentních volbách zvítězila opoziční Koalice radikální levice (SYRIZA) před vládní Národní demokracií (ND); získala 149 ze 300 křesel v parlamentu a vytvořila koalici s pravicovou stranou Nezávislí Řekové.
 • 28. ledna - Poprvé zasedla nová vláda v čele s šéfem strany SYRIZA Alexisem Tsiprasem.
 • 20. února - Ministři financí eurozóny prodloužili Řecku o čtyři měsíce platnost záchranného programu a pozastavili výplatu zbývajících 7,2 miliardy eur.
 • 13. března - Přísahu složil nový řecký prezident Prokopis Pavlopulos, zvolený 18. února parlamentem již v prvním kole.
 • 24. dubna - Parlament schválil zábor volné hotovosti na všech stupních státní správy a ve veřejnoprávních institucích, aby mohla vláda zaplatit důchody a mzdy státních zaměstnanců.
 • 29. června - Zůstaly zavřené řecké banky a aténská burza; stanoven denní limit pro výběr hotovosti z bankomatů (60 eur) s výjimkou penzí; banky se otevřely 20. července, burza 3. srpna.
 • 30. června - Vypršela lhůta pro splacení 1,2 miliardy SDR (účetní jednotka) MMF i pro druhý záchranný program.
 • 5. července - Řekové v referendu odmítli plán mezinárodních věřitelů na úsporná opatření (61,3 procenta hlasů).
 • 6. července - Ministr financí Janis Varufakis odstoupil z funkce; nahradil ho Euklidis Tsakalotos.
 • 12.-13. července - Summit eurozóny rozhodl, že jednání o třetím programu pomoci Řecku mohou začít, až země začne přijímat přísné reformy.
 • 16. července - Evropská centrální banka (ECB) zvýšila objem nouzového financování pro řecké banky o 900 milionů eur; učinila tak poté, co poslanci schválili reformy mj. zvýšení DPH.

 Ministři financí eurozóny schválili Řecku tříměsíční překlenovací půjčku 7,16 miliardy eur z celounijního Evropského finančního stabilizačního mechanismu (EFSM).

 • 18. července - Přísahu složili noví členové řecké vlády, jimiž Tsipras nahradil rebelující politiky ze své strany, kteří o dva dny dříve v parlamentu odmítli první balík reforem.
 • 20. července - Řecko poslalo 6,25 miliardy eur ECB a MMF. Po třech týdnech se otevřely řecké banky, výběry z účtů ale zůstaly omezené; akciový trh zůstal zavřený. Začalo platit zvýšení DPH mj. pro energie, potraviny, dopravu či veřejné stravování.
 • 23. července - Parlament schválil druhý balík reforem.
 • 27. července - Týmy mezinárodních věřitelů začaly v Aténách jednat o konkrétní podobě třetího záchranného programu.
 • 3. srpna - Po pěti týdnech se otevřela aténská burza.
 • 11. srpna - Řecko dokončilo jednání s věřiteli o třetím záchranném programu na expertní úrovni.
 • 14. srpna - Parlament schválil dohodu o třetím záchranném programu; týž den ji schválili i ministři financí eurozóny.
 • 20. srpna - Řecko dostalo prvních 13 miliard eur z balíku až 86 miliard eur, jež bude moci čerpat během tří let; celková výše bude záviset na tom, zda se na třetím programu bude podílet i MMF a zda bude země plnit reformy (včetně privatizace).

Premiér Tsipras podal s celou vládou demisi; od strany SYRIZA se odtrhlo 25 poslanců, kteří nesouhlasí s podmínkami mezinárodní pomoci; založili stranu Lidová jednota (LE).

 • 24. srpna - Vůdce hlavní opoziční strany ND Evangelos Meimarakis vrátil prezidentovi mandát k sestavení vlády.
 • 27. srpna - Prezident jmenoval premiérkou předsedkyni nejvyššího soudu Vasiliki Thanosovou.
 • 28. srpna - Přísahu složila prozatímní vláda premiérky Thanosové; ministrem financí se stal dlouholetý vyjednávač s věřiteli Jorgos Chuliarakis a šéfem diplomacie Petros Molyviatis, který tuto funkci zastával již dvakrát.

Tagy: Řecko zahraničí SYRIZA řecká politika

Zdroje: ČTK