Premiéra filmu Lidice bude dřív, už ho viděli učitelé

- Aktuality autor: Jan Janula

Premiéra filmu režiséra Petra Nikolaeva Lidice bude dříve. Po dohodě se zástupci škol se z 9. června přesunula na poslední květnový den, oznámila mluvčí projektu Johana Turnerová.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

který se stane součástí i právě připravovaných učebnic dějepisu devátých tříd," uvedla. Podle producenta Adama Dvořáka se na nich zájemci dozvědí aktuální informace.

Promítání pro pedagogy

Promítání pro pedagogy zažily Lidice 22. března. Téměř finální podobu viděli vybraní zástupci škol. "Pracovní tým filmu považuje za důležité zprostředkovat odkaz Lidic i těm nejmladším generacím, proto je zajímal názor pedagogů.

Dohodli se,  že by bylo dobré, aby byl dostatek času pro školní projekce ještě před prázdninami. Z tohoto důvodu se termín slavnostní premiéry přesunul na poslední květnový den a distribuční premiéry na 2. června," uvedla Turnerová.

Původně se měla premiéra konat v předvečer výročí lidické tragédie 9. června. Podle informací Unie filmových distributorů přijde snímek do kin v 38 kopiích.

Budou Lidice v Cannes?

"Byli jsme všichni až zaskočeni pozitivním přijetím filmu - jak na pražské projekci, tak na projekci v Paříži pořádané pro zástupce festivalu v Cannes. " dodal Dvořák.

Příběh pana Šímy, jehož hraje Karel Roden, vychází z reálných historických podkladů. Souběžně s filmem vzniká unikátní hudební projekt, kterého se účastní Michal Hrůza, James Harries, Dan Bárta, Jan Budař, Tara Fuki a další muzikanti.

V dalších rolích snímku se objeví například Zuzana Fialová, Zuzana Bydžovská, Jan Budař, Veronika Kubařová a Ondřej Novák. Kameramanem byl Mexičan Antonio Riestra (Normal, Amores Perros, Frida).

Zdroje: ČTK