Premiér Petr Nečas má několik variant jak by mohla (někdy) vypadat vláda

- Aktuality autor: Jan Janula

Premiér Petr Nečas (ODS) má několik variant, jak by mohla v budoucnu vypadat jeho vláda. Řekl to dnes v pořadu Partie televize Prima. Možné podoby kabinetu nechtěl však přiblížit, nejdřív je hodlá projednat v koalici. Uvedl, že nechce dělat "změny jen pro změny".

O obměně vlády se mluvilo při nedávné vládní krizi, po níž z kabinetu odešel ministr dopravy Vít Bárta a Radek John se přesunul z ministerstva vnitra na místo vicepremiéra pro boj s korupcí. VV žádaly odchod ministrů obrany Alexandra Vondry a financí Miroslava Kalouska.

Nechtěl předjímat

Premiér nechtěl budoucí podobu vlády předjímat. Řekl, že "svou představu výsledku v několika variantách" má. Je to podle něj ale otázka dalších politických jednání.

"Platí jedno - není možné dělat změny jen pro změny, každá musí mít pro vládu smysl," uvedl Nečas. Kdyby se podle něj s vládní sestavou jen "zamíchalo" bez toho, aby to přineslo "přidanou hodnotu, nový impulz či odbřemenění", tak by to nemělo význam.

Vidí  rezervu

Předseda vlády řekl, že u všech 16 členů kabinetu - i u sebe - vidí, že "výkon je možné zlepšovat". Prohlásil, že jeho pohrůžka, že by mohl bez "náležitého výkonu" některé členy svého kabinetu vyměnit, zafungovala.

Největší rezervu má vláda podle Nečase ve vysvětlování reforem a jednotlivých reformních kroků. "Musíme být aktivnější, musíme být srozumitelnější," uvedl. Podle něj to znamená ale také to, že koalice "drží jednotnou pozici" a nemění ji každé dva týdny. 

Zdroje: ČTK