Premiér odsoudil zásah Vojenské policie v televizi

- Aktuality autor: red

Premiér Petr Nečas označil zásah Vojenské policie v České televizi za neadekvátní a použitou formu za nepřijatelnou. Ozbrojenci si do ČT přišli pro kopii původně utajovaného dokumentu, který byl určen bývalé ministryni obrany Vlastě Parkanové a souvisel s kauzou bývalého šéfa vojenské tajné služby Miroslava Krejčíka.

Zásah VP odsoudili i opoziční politici, například úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka kvůli tomu požadoval po premiérovi neprodlené odvolání ministra obrany Alexandra Vondry. Od způsobu zásahu se distancovalo i Městské státní zastupitelství v Praze, které požádalo soud o povolení prohlídky kanceláře ČT.

Právníci nejsou proti

Vondra už odpovědné představitele dočasně postavil mimo službu.  Nečas i přes kritiku zásahu zdůraznil, že zákony a soudní příkazy musí platit pro všechny, tedy i pro pracovníky České televize.

Premiér dodal, že chce vyčkat na výsledek vyšetřování celého zásahu. Podle právníků byl zásah v souladu s trestním řádem, je pouze otázka, zda byl přiměřený.

ČT, která dnes podala trestní oznámení na neznámého pachatele, žádá navrácení všech zabavených věcí. Obrátila se rovněž s podnětem na přezkoumání postupu policie na státní zastupitelství.

Dokumenty v dokumentu

Podle soudního povolení prohlídky chce policie dokument, který po ČT požadovala, nechat posoudit znalcem. Snaží se totiž zjistit, kdo dokument z ministerstva v době, kdy byl ještě v režimu utajení, vynesl.

Dle názoru státního zástupce se policie nesnaží zjistit informační zdroj redaktora, ale zajistit důkaz, který může objasnit, kdo dříve utajovanou písemnost z ministerstva neoprávněně okopíroval.

ČT zase tvrdí, že akce mohla být zástěrkou, aby se policie dostala k materiálům redaktora Karla Rožánka, který pracuje na kauzách spojených s ministerstvem obrany a armádou.

Zdroje: ČTK