Premiér Nečas soptí: Je neúnosné, aby spor o úředníka ohrožoval reformy

- Aktuality autor: Danica Klein

Petr Nečas (ODS) vzal na vědomí, že se ministr školství Josef Dobeš (VV) distancoval od chování svého personálního šéfa Ladislava Bátory.

Předseda vlády dál o situaci jedná s koaličními partnery, je podle něj totiž neúnosné, aby spor o jednoho státního úředníka, byť kontroverzního ohrožoval schvalování potřebných reforem. Premiérovo stanovisko tlumočil vládní mluvčí Jan Osúch.

Do akademie se nevrátí

Dobeš se dnes za Bátorovy výroky o vicepremiérovi, ministru zahraničí a předsedovi TOP 09 Karlu Schwarzenbergovi z minulého týdne opět omluvil a poprvé se veřejně distancoval od chování svého personálního šéfa.

Ministři ve středu za TOP 09 v reakci na Dobešovu původní nečinnost v této věci opustili jednání vlády. Bátorovi prý Dobeš jeho chování vytkl a dal mu jasné pokyny, jak si má nadále vést. Pokud se tím prý nebude řídit, či pokud u něj zjistím jakékoli projevy politického extremismu, bude Dobeš neprodleně konat i v personální oblasti.

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek ale reagoval prohlášením, že dnešní Dobešův krok není dostatečný a Bátora musí z ministerstva školství odejít. Do té doby se členové vlády za TOP 09 do Strakovy akademie nevrátí.

"Já pevně doufám, že TOP 09 ve středu půjde na vládu. Že si pan ministr Dobeš uvědomí, že je ministrem demokratické vlády a že nemůže být aktivistou pohrobků Národní strany," řekl dnes novinářům ministr financí.

Zdroje: ČTK