Premiér Jaceňuk v televizi ohlásil, že Ukrajina nebude usilovat o členství v NATO

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Úřadující předseda ukrajinské vlády Arsenij Jaceňuk dnes v televizním vystoupení prohlásil, že nové ukrajinské vedení nebude aspirovat na člena Severoatlantické aliance. "Otázka připojení k NATO není na pořadu dne," zdůraznil. Také seznámil veřejnost, k čemu vyvine nová vláda úsilí - odzbrojit veškeré militantní skupiny bez ohledu na jejich cíle.

Arsenij Jaceňuk

Arsenij Jaceňuk,zdroj: Profimedia.cz

Za vlády bývalého prezidenta Viktora Janukovyče Ukrajina členství v NATO oficiálně odmítala, přestože řady aliančních vojenských programů se aktivně účastnila. Po převratu se v ukrajinském parlamentu začaly ozývat hlasy pro členství v NATO a skupina poslanců už příslušný návrh zaregistrovala k projednání ve sněmovně. 

Rusko se proti sbližování Kyjeva s NATO ostře staví a vojenskou spolupráci Ukrajiny se Západem hodnotí jako projev nežádoucího rozšiřování vlivu aliance do postsovětského prostoru. Z bývalých sovětských republik jsou členy NATO pobaltské země Litva, Lotyšsko a Estonsko, o členství energicky usiluje Gruzie. 

Odzbrojení ukrajinských polovojenských skupin, které Moskva označuje za fašistické a nacistické, je jedním z hlavních požadavků obsaženém v pondělním pětibodovém ruském plánu na vyřešení ukrajinské krize. Rusko rovněž žádá vyklizení objektů obsazených demonstranty, zavedení ruštiny jako druhého státního jazyka, federalizaci Ukrajiny, mezinárodní záruky její neutrality a uznání nezávislosti Krymu. 

Podle agentury Reuters může Jaceňukův záměr odzbrojit radikály platit i na skupiny proruských aktivistů, kteří se dopouštějí násilností na východě země, zejména v Charkově, Doněcku a Luhansku. Útoky promoskevských skupin si v minulých dnech ve východoukrajinských regionech vyžádaly tři mrtvé. 

Jaceňuk v projevu rovněž oznámil, že ve vládě zřídil post vicepremiéra pro decentralizaci, který by měl dohlížet na reformu státní správy. Ukrajinské oblasti a města by měly podle premiéra dostat "ty nejširší pravomoci a finanční zdroje pro svůj rozvoj". Změny budou součástí příští ukrajinské ústavy. 

Ukrajinský premiér zdůraznil, že rámcem pro decentralizaci státní správy musí být "jednotná a unitární Ukrajina". Odmítl tak návrhy na federalizaci země, které prosazuje Rusko. 

Jaceňuk se rovněž zmínil o legislativě regulující užívání státního jazyka ukrajinštiny. Potvrdil, že zrušení zákona o regionálních jazycích nevstoupilo v platnost, protože návrh schválený v únoru v parlamentu úřadující prezident Oleksandr Turčynov nepodepsal. 

Na Ukrajině tak stále platí, že v regionech, kde žije alespoň desetina obyvatel některé z národnostních menšin, je vedle státního jazyka úřední řečí i daný regionální jazyk. Týká se to zejména ruštiny, která byla za regionální jazyk vyhlášena ve 13 z 27 ukrajinských oblastí. 

Tagy: Ukrajina krize na Krymu

Zdroje: ČTK