Premiér Fischer se účastní summitu V4 o energetice

- Aktuality autor: red

Premiéři takzvané visegrádské čtyřky (V4), tedy Maďarska, České republiky, Polska a Slovenska, budou dnes na summitu v Budapešti jednat o energetické bezpečnosti.

Klíčovým tématem bude propojení energetické infrastruktury těchto zemí a států západního Balkánu. Předsedu české vlády Jana Fischera čekají také bilaterální setkání s jeho srbským protějškem Mirkem Cvetkovićem a zvláštním vyslancem USA pro energetiku Eurasie Richardem Morningstarem.


Zástupci visegrádské čtyřky pravidelně zdůrazňují, že je pro ně téma energetiky a energetické bezpečnosti velmi důležité. Chtějí, aby jejich země byly připraveny zejména na takové události, jako byla loňská plynová krize, kdy se kvůli rusko-ukrajinskému sporu o dodávkách plynu ocitla řada zemí ve střední a východní Evropě bez této suroviny. Propojení energetické infrastruktury s Chorvatskem, Srbskem a dalšími státy v balkánském regionu proto považují za klíčové.


Důležitým tématem jednání v Budapešti bude plánovaná výstavba nového plynovodu Nabucco, který má přivést plyn do Evropy z oblasti Kaspického moře přes Turecko a snížit tak závislost evropských zemí na dodávkách z Ruska. Jeho hlavním konkurentem má být plynovod South Stream, jenž povede ruský plyn do Evropy přes Bulharsko, Řecko, Srbsko a Maďarsko.


Fischer by mohl s Morningstarem také hovořit o dostavbě jaderné elektrárny Temelín. O zakázku se kromě ruského Atomstrojexportu a francouzské Arevy uchází také americká firma Westinghouse.

Tagy: fischer peníze V4 Visegrád

Zdroje: ČTK