Přehrání odposlechů v Rathově kauze zabere aspoň dva týdny

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Přehrání odposlechů telefonických hovorů v kauze exposlance Davida Ratha (dříve ČSSD) obžalovaného s dalšími deseti lidmi z korupce zabere nejméně dva týdny. Plán hlavního líčení dnes naznačil soudce Krajského soudu v Praze Robert Pacovský poté, kdy dokončil přehrání desítek hodin záznamů z místností.

David Rath

David Rath,zdroj: Profimedia.cz

Pacovský před samotnými záznamy přečetl písemné dokumenty, jako jsou hlavně příkazy a soudní povolení k zavedení policejních odposlechů. Advokáti obžalovaných namítali, že podle nich byly nařízené nezákonně, a proto prý nemají ve spisu co dělat coby důkaz. "Odůvodnění soudu je v podstatě rekapitulace návrhu státního zástupce," řekl například Rathův obhájce Adam Černý. Další advokáti uvedli, že předchozí soud při rozhodování informace z návrhů údajně neověřoval.

Pacovský opakoval, že podobné námitky se zaznamenají a odposlechy budou záležitostí hodnocení soudu.

Dosud hrané záznamy policie pořídila v kanceláři a vile další obžalované, exředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové. Zněly v soudní síni od loňského prosince do dneška. Zatím je hlavní líčení naplánované do května. Mluvčí soudu Zuzana Steinerová již dříve uvedla, že nelze určit, zda se soud tehdy přiblíží k závěru, protože dosud není známý například konečný počet svědků. Kauza se projednává před soudem od loňského srpna.

Žalobce Petr Jirát v případu viní 11 lidí z upravování obchodních soutěží o veřejné zakázky ve Středočeském kraji, které z části financovala Evropská unie. Tendry byly údajně domluvené pro předem vybrané firmy, což prý provázela korupce, které se Rath podle Jiráta účastnil coby hejtman kraje. Exposlanec obvinění odmítá.

Tagy: kauza Rath

Zdroje: ČTK