Přehled výroků ze soudního jednání v kauze údajné korupce ve VV

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

U Obvodního soudu pro Prahu 5 dnes druhý den pokračoval proces s předsedou poslaneckého klubu Věcí veřejných (VV) a někdejším ministrem dopravy Vítem Bártou a jeho bývalým spolustraníkem, nyní nezařazeným poslancem Jaroslavem Škárkou.

Bárta je obžalován z podplácení bývalých stranických kolegů - Škárky a Kristýny Kočí. Škárku viní z přijetí úplatku. Přinášíme vybrané výroky z pondělního a dnešního jednání, jak je novináři zachytili na místě:

- pondělní jednání:

- Vít Bárta, když v pondělí vešel do soudní síně: "Tohle je největší místnost, kterou tu mají? Tak malou nemám ani pracovnu."

- Vít Bárta:

"Přijde mi absurdní, že jsem měl pana Škárku motivovat k tomu, aby byl ke mně loajální."

"Kristýna Kočí si o peníze řekla ve sněmovně. Obálku jsem jí předal v restauraci Austria krátce před jednáním K9. To jednání bylo krátké, nevím, co dodat."

"Pro mě postup hotovostní transakce byl nejrychlejší. Dodnes to považuji za svou fatální chybu. (...) Úroky jsem v žádném případě nechtěl, nejsem žádný lichvář, dával jsem ty půjčky pro stabilitu poslaneckého klubu."

"Já jsem Věci veřejné sponzoroval zcela transparentně. Teda, promiňte, sponzoroval jsem vydavatelství Pražan, které s Věcmi veřejnými úzce spolupracovalo."

- Jaroslav Škárka:

"Když jsem doma zjistil, že by se mohlo jednat o úplatek, začal jsem řešit, co s tím. Kvůli tomu jsem se obrátil na své kolegy. Druhý den jsem peníze v neporušené obálce odnesl do bankovního sejfu."

"Nikdy jsem si od Bárty nepůjčil ani korunu. Jedinkrát jsem si půjčil od pana Dobeše, a to v roce 2006, bylo to pod smlouvou se splátkových kalendářem a způsobem, jak budou placeny."

- dnešní jednání:

- Kristýna Kočí:

k počátku svého působení ve Věcech veřejných - "Řekla bych, že jsem byla jeden z nejloajálnějších lidí ve Věcech veřejných. Já jsem velmi ctila Víta Bártu."

o roli Víta Bárty ve straně VV - "Byl to Vít Bárta, který rozhodoval naprosto všechno."

"Den, kdy mi Vít Bárta předával úplatek, to jest 29. března (2011), byly naše vztahy velmi vyhrocené."

o tom, co řekl Vít Bárta při předání údajného úplatku - "Řekl mi, že je potřeba, abych zase začala být loajální, že bych zase měla začít pracovat, stmelovat klub a hlavně nevystupovat proti němu."

o svém stavu po předání údajného úplatku - "Já jsem byla naprosto vyděšená, nebojím se říci hysterická." 
"Měla jsem v tašce v deskách půl milionu korun, které jsem dostala od Víta Bárty za loajalitu."

"Nikdy jsem si nechtěla žádné peníze od Víta Bárty nechat."

o tom, proč se ihned neobrátila na policii - "Já jsem se obávala se obrátit na Policii České republiky, protože jsem velmi dobře věděla, jakým způsobem je ministerstvo vnitra řízeno."

o své finanční situaci - "V životě jsem si od nikoho cizího nepůjčila."

o údajně připravovaném puči ve straně VV - "Nikdy jsem žádný puč ve Věcech veřejných nechystala."

- bývalý přítel Kristýny Kočí:

o tom, co mu Kočí řekla o předání peněz - "Myslím si, že asi řekla, že to je úplatek."

- bývalá PR manažerka poslaneckého klubu VV Alena Maršálková

o stavu Kočí po předání údajného úplatku - "Paní poslankyně Kočí plakala, byla hysterická. Já jsem si myslela, že se zhroutí."

o tom, proč se Škárka a Kočí nechtěli ihned obrátit na policii - "Nechtěli jít na policii. Ta hrůza byla panická."

- bývalá asistentka Víta Bárty:

o tom, co nesla do restaurace na schůzku Bárty a Kočí - "Přinesla jsem panu Bártovi materiály, o které mě požádal. Byla to obálka velikosti A4."

Tagy: soud proces korupce bárta škárka Kočí

Zdroje: ČTK