Předvánoční rána pro Madrid: Volby v Katalánsku ovládli separatisté

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 24. 12. 2017 16:27) - Aktuality autor: šar

Den po ostře sledovaných volbách v Katalánsku, v nichž si separatistické strany udržely absolutní většinu v místním parlamentu, se zdá, že řešení katalánského konfliktu je stále v nedohlednu. Lídr nejsilnější separatistické strany Carles Puigdemont v pátek opět vyzval španělského premiéra Mariana Rajoye k dialogu. A Rajoy znovu řekl, že španělská vláda je otevřena jednání pouze v rámci zákona a ústavy.

Příznivci separatistů slaví

Příznivci separatistů slaví,zdroj: Profimedia.cz

Španělský premiér novináře rovněž upozornil, že separatistické strany při čtvrtečním hlasování sice získaly absolutní většinu, ale menší než měly po volbách v roce 2015. "Nikdo nemůže mluvit jménem Katalánska, když nemá podporu celého regionu. Po volbách je evidentní, že Katalánsko není jednotné, ale pluralitní," řekl také Rajoy.

Katalánský expremiér Puigdemont, jehož vládu koncem října Madrid odvolal kvůli snahám o nezávislost a který je nyní v Bruselu, v pátek opětovně vybídl španělského premiéra ke schůzce. Jednání by se podle něj mělo konat v Bruselu či jinde v Evropské unii kromě Španělska. Tam totiž Puigdemontovi hrozí zatčení kvůli obvinění ze vzpoury. Rajoy na nabídku reagoval vyhýbavě. "Pokud bych se s někým měl sejít, tak s tím, kdo vyhrál volby, a to je paní (Inés) Arrimadasová," řekl s odkazem na šéfku promadridské strany Ciutadans, která v katalánském parlamentu získala nejvíce křesel (37).

Na naléhání novinářů Rajoy řekl, že bude mluvit s tím, kdo bude vykonávat úřad katalánského premiéra, bude zvolen, "ujme se úřadu a bude se nacházet v takových podmínkách, že s ním bude možné mluvit". Dodal, že situace nezávisí na volbách, ale na rozhodnutí justice. Puigdemont je v Bruselu a v případě návratu do Španělska mu hrozí okamžité zatčení; pak by bylo na soudci, zda na něj uvalí vazbu.

Tři separatistické strany získaly v katalánském parlamentu 70 ze 135 křesel. Tento výsledek je velkou ranou pro španělskou vládu, která volby vyhlásila v naději, že separatisté většinu ztratí. Lidovci navíc zaznamenali nejhorší výsledek v posledních letech - v katalánském parlamentu obsadí jen tři křesla oproti dřívějším 11.

Katalánské volby se zapsaly do historie rekordní účastí, která byla podle údajů ministerstva vnitra největší ze všech voleb (místních, regionálních či parlamentních) za čtyři dekády demokratického Španělska. K volebním urnám přišlo ve čtvrtek 82 procent z 5,5 milionu katalánských voličů.

Volby byly výjimečné i tím, že je vyhlásila španělská, nikoli katalánská vláda. Učinila tak po převzetí přímé správy Katalánska koncem října. Premiér Rajoy v pátek uvedl, že tato správa skončí podle původního rozhodnutí tehdy, až bude mít Katalánsko novou vládu. Nový katalánský parlament má zasednout do 20 pracovních dnů od voleb. Poté má jeho vedení do deseti pracovních dnů navrhnout parlamentu kandidáta na premiéra.

Jednání o vládě zřejmě nebudou jednoduchá, ale experti očekávají, že separatisté se nakonec shodnou. V jejich táboře panovaly v posledních týdnech rozpory. Dvě hlavní strany - Puigdemontova koalice Společně pro Katalánsko (JxCat) a Republikánská levice Katalánska (ERC) Oriola Junquerase, který je stále ve vazbě, se přely mimo jiné o osobu budoucího premiéra.

V pátek ale šéfka ERC Marta Roviraová prohlásila, že Puigdemont má plnou podporu její strany. "Budeme respektovat to, co rozhodli občané," uvedla Roviraová. ERC původně podle průzkumů vypadala jako jasný vítěz voleb, nakonec získala o dvě křesla méně než koalice JxCat.

Hlavně klid, vzkazují Němci 

Španělské akcie v reakci na volební výsledek v pátek oslabily. Španělský akciový index IBEX 35 vykazoval kolem poledne pokles o jedno procento na 10.204 bodů. Dolů zamířilo rovněž euro, které vůči dolaru ztrácelo 0,2 procenta na 1,1851 USD.

Německá vláda výsledek komentovala tak, že vyzvala ke smíření a respektu ke španělské ústavě.

"Doufáme, že současné rozdělení katalánské společnosti se podaří překonat a že bude za spolupráce všech politických sil ve Španělsku možné nalézt společnou budoucnost," uvedla dnes Ulrike Demmerová, mluvčí německé vlády kancléřky Angely Merkelové. "Jakákoli (katalánská) vláda bude muset jednat na základě vlády práva a španělské ústavy," dodala.

Evropská komise (EK), která byla v uplynulých měsících častým terčem kritiky příznivců katalánské nezávislosti, uvedla, že se její pozice po volbách nemění. Brusel trvá na tom, že "katalánská otázka" je vnitřní záležitostí Španělska. V minulosti vyzval obě strany sporu k dialogu.

"Náš postoj ke katalánské otázce je dobře známý a pravidelně jsme jej opakovali na všech úrovních a to se nebude měnit," uvedl dnes mluvčí EK Alexander Winterstein. "Nemáme k výsledkům těchto regionálních voleb žádný komentář," řekl agentuře EFE.

Tagy: Španělsko zahraničí Parlamentní volby Katalánsko separatismus referendum o nezávislosti

Zdroje: ČTK