Předák krymských Tatarů: Anexe Krymu je výzvou světu, aby se postavil agresi

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Vůdce krymských Tatarů Mustaf Džemilec se nechal slyšet, že ruská anexe Krymu je výzvou pro celý svět, aby se razantně postavil proti agresi. Dále na dnešní pražské konferenci ke krizi Ruska s Ukrajinou prohlásil, že pokud mezinárodní společenství nezasáhne, mohlo by v blízké budoucnosti čelit vážnějšímu konfliktu.

Ruští ozbrojenci na Krymu

Ruští ozbrojenci na Krymu,zdroj: Profimedia.cz

Jedna země podle něj beztrestně napadla druhou, využila její chvilkové slabosti, uskutečnila vojenský zásah a zasílá ozbrojené teroristy k tomu, aby ji oslabila a rozdělila. "Mezinárodní společenství by mělo zasáhnout, což neudělalo, nebo udělalo v malé míře v případě rusko-gruzínského konfliktu v roce 2008. Pakliže se nepostaví k tomu čelem a nezasáhne, mohli bychom jednou v blízké budoucnosti čelit konfliktu mnohem vážnějšímu," uvedl Džemilev. "Teď víc než kdy jindy potřebujeme solidaritu mezinárodního společenství," dodal. 

Vůdce krymských Tatarů přijel do Prahy na dvoudenní mezinárodní konferenci Dědictví totality dnes. Akce má poukázat na problémy v současných posttotalitních společnostech, jež brání etablování demokracie. 

Džemilev, který má ukrajinský pas a je poslancem kyjevského parlamentu, po okupaci Krymu ruskou armádou na poloostrov nesmí. Tatarský předák anexi Krymu dlouhodobě kritizuje a jeho opakované pokusy vrátit se na poloostrov ruské úřady pokaždé zablokovaly. Česko hraje podle Džemileva důležitou roli, protože odsoudilo ruskou invazi na Krym. 

Pochopit současnost skrze historickou minulost, míní Lindblad

Na konferenci Džemilev převezme Cenu Platformy evropské paměti a svědomí. Udělena bude poprvé a je určena osobnosti, která se kdekoliv na světě zasahuje proti totalitě a hájí lidská práva. Minulý týden Džemilev ve Varšavě převzal Cenu Solidarity, která nese jméno prvního polského nekomunistického prezidenta Lecha Walesy. 

Konference se věnuje mimo jiné významu ústavů národní paměti, situaci na Ukrajině i příčinám korupce a způsobům, jak ji potírat. Na potřebu nezávislosti médií a jejich špatnou situaci v Rusku poukázal ruský disident a novinář Alexander Podrabinek. 

Podle prezidenta Evropské platformy paměti a svědomí Görana Lindblada je důležité, aby se veřejnost zajímala o historickou minulost proto, aby pochopila systém fungování totalitních režimů. Poukázal na Rusko, které se podle něj se svou historií nikdy nevypořádalo. 

Tagy: krize na Krymu ukrajinská krize anexe

Zdroje: ČTK