Pražské hlavní nádraží možná bude zdobit Muchova Slovanská epopej

- Aktuality autor: Michal Polák

Hlavní město uvažuje o tom, že by Muchovu Slovanskou epopej umístilo do historické Fantovy budovy pražského hlavního nádraží.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Tento prostor navrhla studie, kterou si nechal zpracovat pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). S návrhem souhlasí i Muchův vnuk John, řekla mluvčí Muchovy nadace Simona Krištofková. Záměr se zamlouvá rovněž společnosti Grandi Stazioni, která nádraží opravuje.

Praha chtěla rozměrná plátna dlouhodobě umístit v jízdárně na pražském Pohořelci, s tím ale nesouhlasil Pražský hrad, který jízdárnu spravuje. Město proto začalo hledat jiné řešení.

Krištofková řekla, že John Mucha o návrhu města ví. "Prostor (historické budovy hlavního nádraží) by nám nevadil, je to zajímavé místo," uvedla Krištofková.

Zajímavá myšlenka

"Ta myšlenka je pro nás velmi zajímavá," řekl mluvčí Grandi Stazioni Martin Hamšík. Společnost v současnosti chystá rekonstrukci této části nádraží, podle Hamšíka by se budova mohla opravit na míru Slovanské epopeji. Oprava by měla skončit do konce roku 2013, podle Hamšíka by tak obrazy mohly být ve Fantově budově vystaveny od začátku roku 2014.

Pět obrazů epopeje je v současnosti v pražském Veletržním paláci, zbývajících 15 je na zámku v Moravském Krumlově. Po skončení turistické sezony chce Praha i zbývající plátna přestěhovat do Prahy.

Tagy: Praha

Zdroje: ČTK