Pražská ODS má spadeno na primátora Hudečka. Zvažuje podat trestní oznámení

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Pražská ODS přemýšlí nad trestním oznámením na primátora Prahy Tomáše Hudečka (TOP 09). Podle ní měl porušit zákon o hlavním městě tím, že loni v prosinci pověřil zástupce ředitele magistrátu Radovana Košťála vedením úřadu. Košťál se ujal funkce po odchodu bývalého ředitele Martina Trnky. 

Tomáš Hudeček

Tomáš Hudeček,zdroj: isifa/MAFRA/Tomáš Krist

Podle interního právního posudku, který si občanští demokraté nechali vypracovat, pověření Košťála vedením úřadu nemělo žádnou právní oporu. Pokud podle ODS pověřil Hudeček Košťála bez souhlasu ministra vnitra, jde o obcházení zákona a pověření je neplatné. 

Z toho podle ODS vyplývá, že jsou neplatné všechny Košťálovy kroky - například jím podepsané smlouvy či vyhlášená výběrová řízení. ODS rovněž kritizuje Hudečka za to, že dosud nebylo vypsáno výběrové řízení na nového ředitele. 

Podle ODS město na základě údajně nezákonného jmenování například vyplácelo peníze. Primátor se tak mohl dopustit trestného činu vědomé způsobení škody, tvrdí ODS. 

Bývalý ředitel Trnka odstoupil 16. prosince loňského roku. Učinil tak poté, kdy jej otevřeně kritizoval primátor Hudeček, který prohlásil, že jej chce odvolat. Trnka svůj odchod zdůvodnil právě nedůvěrou primátora, zároveň i "desetiletým opotřebením". Celkem působil na magistrátu 19 let. 

Tagy: ODS trestní oznámení pražský primátor

Zdroje: ČTK