Pražská koalice je znovu ve vážné krizi, mluví se o jejím rozpadu

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Pražská koalice TOP 09 a ODS se ocitla v další vážné krizi. Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) v úterý kvůli neshodám předčasně ukončil jednání rady. TOP 09 hrozí odchodem z koalice. Předseda zastupitelského klubu TOP 09 Jiří Vávra řekl, že strana o dalších krocích rozhodne do pátku. ODS ale vášně tlumí. Podle šéfa klubu ODS Ondřeje Pechy koalice normálně spolupracuje. 

Bohuslav Svoboda.

Bohuslav Svoboda.,zdroj: Mediafax

Vávra tvrdí, že koaliční partner odmítá spolupracovat. "ODS shodila pod stůl dlouho projednávané materiály," uvedl. "Koalice je ve vážné krizi. Musíme zvážit další kroky," řekl. Rozhodnutí podle něj patrně padne na klubu TOP 09 po čtvrtečním zasedání zastupitelstva. "Myslím si, že situace není tak fatální, abychom museli rozbíjet koalici, která normálně funguje," oponuje Pecha. ODS ale v úterý otevřela další dohodovací řízení. 

Spor se rozhořel na úterním jednání rady. TOP 09 se neúspěšně pokusila zařadit na program jednání dlouho připravovaný materiál ohledně reorganizace magistrátu. První náměstek primátora Tomáš Hudeček (TOP 09) pak vetoval materiály, které do rady předkládala radní za ODS Aleksandra Udženija (ODS). Po neshodách primátor jednání ukončil. 

Radní Udženija už v úterý řekla, že ODS pozastavila projednávání reorganizace kvůli "věcným chybám" a nekoncepčnosti matariálu. Zastupitelský klub ODS pak ve večerních hodinách otevřel dohodovací řízení ohledně reorganizace a parkovacích zón, jejichž zavedení rada minulý týden odložila. Vedení Prahy už nyní vede smírčí řízení ke sporným otázkám, jde zejména o financování dopravního podniku, stavbu tunelu Blanka. 

TOP 09, která zvítězila v komunálních volbách, má v radě šest členů, ODS pět včetně primátora.

Tagy: koalice ODS Praha magistrát TOP 09

Zdroje: ČTK