Pražská koalice bude řešit obvinění Březiny, ODS asi vyčká

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Koalice na pražské radnici se bude ve středu odpoledne zabývat obviněním primátorova náměstka Karla Březiny (ČSSD). Podle předsedy pražské ODS Borise Šťastného občanští demokraté pravděpodobně počkají na výsledek vyšetřování.

Březinu policie stíhá zřejmě kvůli jeho současnému působení v dozorčích radách městských podniků a minulému členství ve statutárních orgánech zkrachovalých firem. Březina jakékoli pochybení odmítá, proti zahájení trestního stíhání podal stížnost. Březinovo obvinění řešilo dopoledne i politické grémium ČSSD. 

Podle Šťastného se koalice sejde na pravidelném jednání před čtvrtečním zastupitelstvem hlavně kvůli jiným provozním záležitostem. Podle zdrojů kolem pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) se ale bude řešit i Březinovo obvinění. Koaliční partneři z ODS se zatím k záležitosti vyjadřují opatrně, zřejmě nebudou požadovat Březinovo odstoupení. 

Svoboda: Ke škodě nedošlo. Právní expertizy ukazují, že nepochybil

"Nechal jsem si doložil právní expertízy, které tvrdí, že Březina postupoval v souladu se zákonem. A vzhledem k tomu, že nedošlo k žádné újmě ani škodě, pokládám za nutné ponechat celou věc k došetření. Teprve pokud by se ukázalo, že došlo k nějakému provinění, museli bychom se k tomu jako koaliční partner postavit," řekl Šťastný

"Pan náměstek mě informoval, že si proti obvinění podal stížnost a že policii předloží právní posudky, které mu dávají za pravdu," vzkázal přes svoji mluvčí Svoboda. 

Tiskové oddělení ČSSD po jednání grémia uvedlo, že strana podporuje prošetření celé věci, záležitostí se ale bude zabývat až poté, co bude rozhodnuto o Březinově stížnosti. Stíhání Březiny podle grémia nesouvisí s fungování hlavního města a Březina ve zkrachovalých společnostech nezpůsobil žádnou škodu. Podle ČSSD navíc bylo obvinění Březinovi sděleno nestandardně bez toho, aby byl Březina vyzván k podání vysvětlení. 

Nestandardní postup policie?

Advokát Jaroslav Ortman řekl, že zákon policii neukládá, aby podezřelého před obviněním pozvala k takzvanému podání vysvětlení. Zároveň ale připustil, že se tak obvykle děje. "Většinou skutečně policie zve k podání vysvětlení a vzápětí potom většinou následuje sdělení obvinění. Ale také jsem zažil, že bylo sděleno obvinění a teprve potom byl výslech," uvedl právník. Záleží podle něho na tom, jaké má policie důkazy. "Jestli jsou dostatečné, tak nemuseli vůbec čekat na podání vysvětlení," dodal advokát. 

Obvodní státní zástupce pro Prahu 2 Tomáš Bláha obvinění potvrdil, žádné bližší informace k případu ale nesdělil. "Je trestně stíhán a to je vše, co vám k tomu řeknu," uvedl. Stížnost, kterou si náměstek primátora podal proti usnesení o zahájení trestního stíhání, podle něj státní zastupitelství zatím neobdrželo. Podle Bláhy by se tak mělo stát v příštích dnech. 

Tvrzení proti tvrzení

Podle dřívějších informací médií obvinění souvisí s tím, že Březina v minulosti působil ve statutárních orgánech dvou společností, které zkrachovaly. Březina ve firmách zastupoval věřitele. Podle obchodního zákoníku ale osoba, která působila ve statutárních orgánech zkrachovalé společnosti, nesmí být ještě tři roky poté v obdobných orgánech jiných firem. Výjimkou je případ, kdy to dotyčný oznámí na valné hromadě a ta jeho působení odsouhlasí. 

Březina v současnosti působí v dozorčí radě pražského dopravního podniku a firmy Rencar. V minulosti byl za České dráhy předsedou dozorčí rady Žižkov Station Development. Podle Hospodářských novin (HN) byl do všech těchto společností jmenován v rozporu se zákonem. 

Podle Březiny ale povinnost informovat o působení ve zkrachovalých firmách platí až poté, co soud rozhodne o ukončení konkurzu nebo o zamítnutí insolvenčního návrhu. HN ovšem upozornily na to, že Březinovi může hrozit i stíhání - za trestný čin zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění.

Tagy: obvinění ČSSD koalice ODS Praha Březina

Zdroje: ČTK