Právo na přednostní vystoupení ve sněmovně získají i šéfové stran

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Právo na přednostní vystoupení ve sněmovně pravděpodobně budou mít také předsedové stran, pokud patří mezi poslance. Počítá s tím novela jednacího řádu sněmovny, kterou ve středu poslanci hladce schválili.

Aktuálně by toto právo měl znovu získat předseda VV Radek John, který o něj přišel odchodem z vlády, a předseda KSČM Vojtěch Filip. Jeho strana naopak neprosadila tresty pro ministry za neúčast na interpelacích, pokud jejich absence nebude mít vážné důvody. 

Novelu nyní dostane k projednání Senát, který podle dosavadních zvyklostí úpravu pravidel jednání dolní komory schválí pravděpodobně beze změn. Lze naopak očekávat, že v rámci rovnoprávného postavení obou komor navrhne podobnou úpravu pro horní komoru. 

Právo nemají šéfové přeběhlíků

Právo na přednostní vystoupení mají podle dosavadních pravidel prezident republiky, členové vlády a vedení sněmovny a předsedové poslaneckých klubů. Novela k nim přiřazuje předsedy stran, které založily poslanecký klub na začátku volebního období. Právo by neměli případní šéfové nových stran, které by vznikly na základě takzvaného přeběhlictví. 

Sněmovní novela počítá také s tím, že dokumenty projednávané sněmovnou budou především v elektronické podobě. V tištěné formě budou v omezeném množství k dispozici klubům a výborům, stejně jako vládě, Senátu a prezidentovi.

Pokuty pro absentéry u interpelací neprošly

Cílem je omezit náklady na kancelářský papír ve výši až 750000 korun ročně. V minulém volebním období bylo předloženo 1095 tisků, v průměru měly 25 až 30 stran. Každý se namnožil 330krát. Kritici novely ale tvrdí, že poslanci si elektronické dokumenty nakonec stejně budou tisknout. 

Komunisté navrhovali pokutu pro členy vlády, kteří by ve sněmovně chyběli při ústních interpelacích "z jiných než zdravotních důvodů nebo služební zahraniční cesty". Ministři by za to měli zaplatit 10.000 korun Státnímu fondu ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie a prokázat to kontrolnímu výboru sněmovny, v jehož čele stojí Filip. Komunisté pro to získali ale jen částečnou podporu další opoziční strany, tedy ČSSD. "Jelikož různé strany se mohou stát stranami vládními, tak nesouhlasím," poznamenal poslanec ČSSD Stanislav Křeček.

Tagy: poslanci sněmovna pravidla

Zdroje: ČTK