Právník nabídl insolvenčnímu správci úplatek 750 tisíc, zatkla ho policie

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Policie zadržela v minulém týdnu právního zástupce firmy ze Zlínska, který nabídl úplatek 750 tisíc korun insolvenčnímu správci z Brna. Žádal za to mimosoudní vyrovnání dluhů mezi jeho firmou a společností zastupovanou správcem.

Policie počkala, až byl úplatek předán a podepsána dohoda o mimosoudním vyrovnání. Pak právníka zatkla. Nyní mu za podplácení hrozí až šest let vězení. Informoval o tom mluvčí policejního prezidia Jaroslav Ibehej. 

V čele firmy exnáměstek primátora z ČSSD

Podle zpravodajského serveru Aktuálně.cz je stíhán právní zástupce zlínské společnosti Square Transaction Radek Dvořák. V čele firmy stojí exnáměstek tamního primátora a člen krajského výboru ČSSD Martin Janečka. Dvořák údajně uplatil insolvenčního správce firmy Arching Group Petra Dokládala z Brna. 

Arching Group v konkurzním řízení vymáhala po Square Transaction 30 milionů korun. Dvořák prý po Dokládalovi žádal, aby, i přes nesouhlas věřitelského výboru, přistoupil na mimosoudní vyrovnání mezi firmami. Arching Group se měla spokojit s pouhými šesti miliony korun. Dvořák je ve vazbě. 

Janečka vše popírá

"Advokát Dvořák mě oslovil a nabídl mi, že pokud z těch 30 milionů uděláme šest, bude z toho pro mě 750 tisíc bokem. Jako úplatek," sdělil Aktuálně.cz insolvenční správce Dokládal. Po nabídce vše oznámil na policii, která na předání úplatku a také uzavření smlouvy o mimosoudním vyrovnání skrytě dohlížela. 

Verzi o úplatku podle Dokládala potvrzuje kromě nahrávek i skutečnost, že spolu s Dvořákem těsně před předáním peněz a opět s vědomím policie podepsali dohodu o narovnání, během níž se z dlužných 30 milionů firmě Arching Group mělo stát jen šest milionů. 

Insolvenční správce Dokládal ale podle Aktuálně.cz tvrdí, že z kontextu celého příběhu vyplynulo, že o Dvořákově postupu musel vědět bývalý zlínský náměstek primátora za ČSSD a šéf představenstva firmy Square Transaction Janečka. Ten to ale popřel s tím, že o stíhání Dvořáka nic neví.

Tagy: korupce insolvence uplatek firma

Zdroje: ČTK