Právníci Michalákové se ptají norské sociálky, co má jejich klientka dělat

- Aktuality autor: pal

Právníci Evy Michalákové, které norské úřady odebraly děti, poslali v pondělí norské sociální službě otázky k případu. Ptají se třeba na to, jestli matka může zveřejnit rozsudky a spis. Právníky zároveň zajímá, jaké chyby matka udělala a jak se má chovat, aby své syny zase mohla dostat do své péče. Případu sourozenců Michalákových by se v úterý měla věnovat i Sněmovna. 

Kolem případu Evy Michalákové stále bují emoce

Kolem případu Evy Michalákové stále bují emoce,zdroj: Profimedia.cz

Právníci Michalákové kromě jiného žádají o odpověď na otázku, proč devítiletý David a šestiletý David vyrůstají odděleně ve dvou pěstounských rodinách a jestli je ve hře adopce. Zajímají se také o to, zda sami sociální pracovníci umožní více setkání matky, případně jiného příbuzného s oběma chlapci a jestli je možné využít k těmto kontaktům i Skype.

Ve svém dopise norskému Barnevernu si také stěžují na podobu březnové schůzky mezi matkou a nejmladším synem. Podle lednové dohody se Michaláková měla vidět s oběma chlapci, což se nakonec neuskutečnilo. Právníci žádají náhradu za tuto schůzku.

Norská sociální služba odebrala rodičům oba chlapce už v květnu 2011 pro podezření ze zneužívání a zanedbávání. Policie případ odložila a obvinění nepadlo. Norský soud ale považoval sdělení sociální služby za závažné a její rozhodnutí potvrdil. Eva Michaláková chce své syny do své péče a v prosinci požádala v Norsku o přezkoumání případu.

Případ rodiny Michalákových už několik měsíců rozděluje českou veřejnost. Ochránci dětských práv upozorňují na to, že se upřednostňuje zájem matky nad zájmem obou chlapců. Podle nich nemá zatím nikdo o případu všechny informace a nebere se v potaz situace dětí. Zastánci Michalákové naopak poukazují na nekomunikativnost ze strany norských úřadů, které se děti snaží dát k adopci. 

Tagy: Česko Norsko děti a rodina kauza bratrů Michalákových

Zdroje: ČTK