Práva v Plzni dají výpověď Teleckému, chystají se i na soud

- Aktuality autor: red

Vedení plzeňských práv připravilo výpověď pro odvolaného šéfa akademického senátu a učitele Daniela Teleckého. Dostane ji v nejbližších dnech, dokument čeká už jen na podpis děkana Jiřího Pospíšila.

Výpověď pošle Teleckému i přesto, že na fakultě nedávno založil vlastní odborovou organizaci s názvem Přívětivá škola, která ho údajně před výpovědí chrání. Fakulta tvrdí, že to tak není, a je připravena řešit spor s Teleckým u soudu. Informovali o tom děkan Pospíšil a proděkan Petr Bezouška.

Telecký je zastáncem bývalého vedení a veřejně se mnohokrát postavil za exproděkana Milana Kindla, jenž bývá označován za hlavního aktéra kolem skandálů na plzeňských právech. Zažaloval také Západočeskou univerzitu a stejně tak žaluje šéfku akreditační komise Vladimíru Dvořákovou. "Je to už jen otázka toho, kdy výpověď podepíši, je připravena," uvedl Pospíšil. 

Vedení fakulty se s Teleckým snažilo nejprve dohodnout. Na to nepřistoupil a dokonce navrhl, že bude na škole učit zdarma. Fakulta ale trvá na tom, že je nadbytečný a výuku už zajistila jinými kantory. Před několika dny proto podnikla druhý krok. Jako zaměstnavatel si musela u odborové organizace Teleckého vyžádat souhlas s výpovědí. Organizace odepsala, že souhlas nedává. "Podle zákoníku práce to ale není překážka k tomu, aby byla dána výpověď," uvedl Bezouška. 

Fakulta předpokládá, že se Telecký bude bránit a podá k soudu žalobu na neplatnost výpovědi. "Soud bude zkoumat, zda lze po zaměstnavateli spravedlivě požadovat, aby byl nadále zaměstnán," dodal Bezouška. Vedení práv je přesvědčeno, že Telecký s účelovým zakládáním odborů neobstojí. 

Fakulta ho stále platí, přestože už neučí. "Výuka je pokryta jinými kolegy na katedře," uvedl Bezouška. Telecký byl šéfem akademického senátu až do začátku března, kdy se ho podařilo po návrhu studentské kurie odvolat. Problém mají práva také s bývalým děkanem Jaroslavem Zachariášem, který se proti výpovědi ohradil žalobou. Jednání v této věci u soudu zatím neproběhlo.

Tagy: Plzeň prava pospíšil

Zdroje: ČTK