Prahu čeká v sobotu její první "průvod hrdosti" homosexuálů

- Aktuality autor: Danica Klein

Prahu čeká v sobotu její první "průvod hrdosti" homosexuálů. Akce Prague Pride, která sklízí na facebookovém profilu nadšené reakce, vyvolala odpor v konzervativních kruzích.

Svou "protiváhu" k duhovému pochodu chystá pak krajně pravicová Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS) i mladí křesťanští demokraté spolu s dalšími hnutími. Policie chce posílit počty příslušníků v ulicích. Podle pořadatelů by bezpečnost na akci měla být zajištěna.

I ostatní menšiny

"S policií jsme v každodenním kontaktu. Ve spolupráci s ní jsme plánovali i trasu. Nechtěli jsme, aby vznikl nějaký 'ghetto průvod', aby se lidé mohli přidávat po celé jeho trase," řekla koordinátorka pochodu Hana Kulhánková. Další jednání s policií budou mít pořadatelé v sobotu ráno.

Mluvčí pražské policie Eva Kropáčová sdělila, že na bezpečnostních opatřeních se bude v sobotu podílet víc než 300 policistů. Už od středy, kdy festival začal, policie podle mluvčí ale posílila "pořádkovou, dopravní a kriminální službu". "Samozřejmostí se při těchto akcích stávají policisté z antikonfliktního týmu. Podle vývoje situace jsou připraveni v záloze policisté ze speciální pořádkové jednotky," upřesnila k sobotním opatřením Kropáčová.

Pořadatelé zatím nedokázali odhadnout, kolik lidí by mohlo na první pražský duhový pochod přijít. Čtyřiadvacet hodin před odstartováním akce zhruba 1550 lidí na facebookovém profilu Prague Pride napsalo, že se zúčastní. "Rádi bychom vyzvali všechny lidi, aby dorazili a podpořili nejen gay a lesbickou komunitu, ale menšiny v Česku vůbec. Čím víc nás bude, tím bude akce barevnější," dodala Kulhánková.

U Obecního domu

Pochod je součástí pětidenního festivalu sexuálních menšin. Pořádá ho sdružení Prague Pride. Účastníci se začnou řadit v poledne na náměstí Republiky. O hodinu později by měli vyrazit ulicí Na Příkopě k Jungmannovu náměstí a pak přes ulici 28. října, Národní a most Legií na Střelecký ostrov, kde se koná hudební festival.

Právě na Jungmannovo náměstí, jímž průvod projde, svolává své "shromáždění za účelem podpory tradiční rodiny" krajně pravicová Dělnická strana sociální spravedlnosti. Nahlásila 50 až 100 účastníků. Svůj "pochod pro rodinu" pořádají i Mladí křesťanští demokraté.

Očekávají, že by jich mohly být dvě stovky. Sejdou se u Obecního domu. Organizátoři Prague Pride vydali doporučení, jak by účastníci jejich průvodu měli postupovat, aby nevznikl konflikt. Neměli by třeba reagovat na slovní provokace.

Kritika Klause

Na adresu sexuálních menšin v posledních dnech padala silná slova. Prezidentův vicekancléř Petr Hájek označil homosexuály za "deviantní spoluobčany" a průvod za nátlakovou akci. Nelíbilo se mu, že záštitu udělil pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) jako pravicový politik. Nesouhlasili s tím ani někteří občanští demokraté. Za Hájka se postavil prezident. Slovo deviace považuje za "hodnotově neutrální".

Arcibiskup Dominik Duka primátora požádal, aby svou záštitu ještě zvážil. Svoboda uvedl, že svůj názor nezmění. Podle něj umožněním akce Praha ukazuje, že je moderním světovým městem.

Do diskuse se dnes vložila legendární tenistka Martina Navrátilová, jež se netají lesbickou orientací. Organizátorům akce na Klausovu adresu napsala, že je "velmi zklamaná extrémně homofobními a zpátečnickými výroky tak výjimečného a světaznalého muže". Vyzvala prezidenta, aby přišel do průvodu a přesvědčil se, jací homosexuálové ve skutečnosti jsou. Navrátilová kritizovala Klause už před pěti lety, když vetoval zákon o registrovaném partnerství.

Podobné průvody se pravidelně konají v mnoha zahraničních metropolích. Každoročně projdou desetitisíce účastníků třeba Vídní. V loňském roce tam na trasu vyrazilo přes třicet vyzdobených kamionů se soundsystémy. Pražská akce bude mnohem skromnější. Na cestu se tu s muzikou vypraví čtyři menší nákladní vozy.

Zdroje: ČTK