Praha zastaví plánované slučování středních škol. Úředníci udělali chybu

- Aktuality autor: Danica Klein

Praha zastaví plánované slučování škol, ke svému nedávnému rozhodnutí prý dostala od úředníků špatné informace. Novinářům to dnes oznámil předseda klubu zastupitelů za TOP 09 Jiří Vávra. Kvůli špatným informacím město odvolalo ředitele magistrátního odboru školství Jiřího Pilaře. Výpověď byla Pilařovi doručena dnes odpoledne, uvedl Vávra. "Veškeré kroky ke slučování jsou zastaveny, školy budou dál fungovat jako dosud," řekl novinářům Vávra. 

Studentky (ilustrační foto)

Studentky (ilustrační foto),zdroj: Mediafax

Praha minulý týden oznámila, že od příštího školního roku sloučí dvě střední školy s dalšími dvěma školami. Zrušena ve svém původním sídle měla být Střední průmyslová škola elektrotechnická v ulici V Úžlabině v Praze 10 a obchodní akademie ve Svatoslavově ulici v Praze 4. Praha to zdůvodňovala mimo jiné nízkou naplněností škol. 

"Škola vítá, že magistrát odstoupil od slučování škol. Jsme rádi, že kvalitní odborná škola bude zachována. Děkujeme všem studentům, rodičům, absolventům a veřejnosti za jejich velikou podporu. Ubezpečujeme všechny uchazeče o studium a jejich rodiče, že si bez obav mohou podat přihlášku ke studiu. Všechny nabízené studijní obory Elektrotechnika, Informační technologie a Technické lyceum budou otevřeny v plném rozsahu," řekla zástupkyně ředitele průmyslové školy Romana Bukovská. 

Nová koncepce zkvalitňování školství

 

V případě průmyslové školy V Úžlabině podle Vávry spočívá pochybení úředníků mimo jiné v tom, že nedodali radním informace o tom, kolik Praha do školy v posledních letech investovala. Loni škola za přispění města udělala opravy a vybavila učebny asi za dva miliony korun, dalších 800.000 korun měla škola dostat letos na technické vybavení. Podle Vávry se studenti ani pedagogové nemusí obávat toho, že by škola byla v příštích letech rušena nebo slučována s jinou školou. 

V případě obchodní akademie v Praze 4 chce město v budoucnu řešit vysoké náklady na energie, které škola v pronajaté budově má. Budova patří Praze 4 a energie do ní dodává městská firma 4-Energetická, kterou nyní prověřuje policie. "Pokud nepřijde vstřícný krok ze strany Prahy 4, nezbude nám než přesunout školu jinam," poznamenal Vávra. Kromě výpovědi řediteli Pilařovi chce vedení Prahy připravit také celkovou reorganizaci odboru. 

Zhruba za tři týdny pak plánuje Praha představit novou koncepci zkvalitňování pražského školství. Do její přípravy by se měla zapojit i odborná veřejnost.

Tagy: Praha slučování škol

Zdroje: ČTK