Praha zákaz stěhování epopeje respektovat nebude

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Praha nebude respektovat dnešní rozhodnutí Moravského Krumlova, které zakázalo stěhování Slovanské epopeje do Prahy. Řekl to pražský radní Ondřej Pecha (ODS).

Podle něj je věci nadřazené nedávné rozhodnutí soudu, který převoz obrazů povolil. Právníci hlavního města zváží rovněž podání trestního oznámení na krumlovskou radnici.

Pecha označil rozhodnutí Krumlova za protiprávní a neplatné. "Dle našeho názoru porušil zákony České republiky. Rozhodnutí soudu je nadřazené správnímu řízení tohoto typu," uvedl radní. Zástupci Prahy a Galerie hlavního města budou podle Pechy dále pokračovat ve snímání obrazů a jejich balení. 

Praha podezírá Krumlov z trestného činu "maření výkonu úředního rozhodnutí"

Právní zástupce Prahy uvedl, že podezírají Moravský Krumlov ze spáchání trestných činů maření úředního rozhodnutí nebo zneužití pravomoci úřední osoby. Praha se podle něj bude také domáhat výkonu soudního rozhodnutí, který převoz povolil. 

Krumlovský starosta Jaroslav Mokrý je reakcí Prahy na předběžné opatření tamního úřadu velmi překvapen. Skutečnost, že pokračuje v balení epopeje, přesto že to má jasně zakázáno, považuje za "ignoranci a nerespektování zákona". Krátce před polednem společně s jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem (ČSSD) expozici navštívil a zástupcům Prahy sdělil, že jednají protiprávně. 

"V současné chvíli podává právní zástupce (části) Muchovy rodiny vysvětlení k celé záležitosti na policii. Předpokládáme, že bude podkladem k případnému stíhání vedení Prahy za trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí," uvedl starosta. Podle něj lze očekávat, že policie ve snaze dosáhnout poklidného stavu výstavní sál s Muchovým dílem vyklidí a zapečetí. 

Nečas: Spor je zbytečný, nerozhodují to politici

Premiér Petr Nečas (ODS) řekl, že spor považuje za zbytečný. "Pro jižní Moravu a Moravský Krumlov je to ztrátou bezpochyby. Nicméně o této věci rozhodují soudy a právníci, nikoliv v tuto chvíli politici a už vůbec ne předseda vlády," řekl. 

Jihomoravský hejtman Hašek dnes prohlásil, že pokud bylo vydáno předběžné opatření, platí "i pro hlavní město Prahu". Doufá, že emoce brzy opadnou a o záležitosti pak budou jednat všechny zainteresované strany u kulatého stolu.

Hašek se nicméně sám do sporu od začátku vkládal. Ve čtvrtek vyzval všechny moravské patrioty, aby se k záležitosti vyjádřili. K epopeji podle něj mají mnozí lidé na Moravě silný citový vztah. "Podpůrných stanovisek mám od moravských patriotů mnoho, například i od Dagmar Havlové," řekl. 

Politolog Zdeněk Zbořil míní, že nynější právní spory okolo Slovanské epopeje mohou otevřít diskusi o české národní mytologii. "Právní spor pomohl vyvolat politickou reflexi. Diskutuje se i na úrovni politického mýtu a jeho vlivu na současnou českou politiku," řekl Zbořil. Snaha dostat cyklus do Prahy ještě před komunálními volbami v polovině měsíce může podle něj souviset právě i s vývojem na politické scéně české metropole. 

Památkáři označují zámek v Moravském Krumlově za jednu z nejohroženějším památek v Jihomoravském kraji, která je v havarijním stavu. Zároveň ale dodávají, že ta část, kde se nachází soubor Muchových pláten, je v pořádku. "Obrazy jsou pravidelně kontrolovány a nikdy nebylo konstatováno nebezpečí ze strany stavebně technického stavu objektu," řekl náměstek ředitele brněnského pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ) Zdeněk Vácha. Pro to, aby zámek zmizel ze seznamu nejohroženějších památek, by musel vlastník objektu investovat podle odhadu památkářů stovky milionů korun do oprav. 

Odborníci na výtvarné umění často zmiňují, že Muchův soubor slovanských maleb byl již v době svého vzniku určitým anachronismem. Nezpochybňují ale jejich řemeslnou hodnotu. "Je to dokonale odvedená práce, monumentální a úctyhodná, i když to má určitý námětově epizodický charakter," řekla Vlasta Čiháková Noshiro z Galerie kritiků. Podle ní by měli místní politici na Moravě respektovat rozhodnutí soudu a nebránit převozu děl do Prahy. Při převozu děl by měli mít hlavní slovo odborníci, nikoli politici, dodala Čiháková Noshiro.

Tagy: Praha zámek epopej Krumlov

Zdroje: ČTK