Praha věděla o údajně neplatných smlouvách s Metrostavem od září

- Aktuality autor: Danica Klein

Bývalé vedení hlavního města zpochybňuje, že by smlouvy na stavbu pražského tunelu Blanka byly neplatné. Stejným způsobem by například podle bývalého náměstka primátora Petra Hulinského (ČSSD) bylo neplatných mnoho dalších smluv v Praze. 

Tunel Blanka

Tunel Blanka,zdroj: Profimedia.cz

Metrostav ve středu oznámil, že zastaví práce na stavbě tunelu. Praha mu prý dluží a chybí smluvní dodatky na takzvané vícepráce. Praha reagovala prohlášením, že smlouvy nejsou pravděpodobně platné. 

Primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) ve středu řekl, že stavbu neprojednala rada ani zastupitelstvo hlavního města. Na magistrátních stránkách jsou ale k dohledání dvě usnesení rady ze září 2006 a jara 2007, kterými vedení města zadání zakázky projednala. Platnost smlouvy podle některých politiků má zpochybňovat skutečnost, že některé dodatky podepisovali místo politiků tehdy velmi mocní magistrátní úředníci jako šéf investic Jiří Toman. 

Podle několika oslovených politiků, kteří tehdy Prahu vedli, se zakázkou podle tehdy platných zákonů zastupitelstvo zabývat nemuselo, stačil souhlas rady. Shodlo se na tom prý několik týmů interních i externích právníků. 

Hulinský řekl, že zatím neví, co je napsáno v kontrolním protokolu, z kterého vedení města vychází. "Neumím si ale představit, že by všechny smlouvy od roku 1992 do 2013, které byly úředníky hlavního města podepsány, byly neplatné," poznamenal. Kvůli problému se podle něj na začátku příštího týdne sejdou zástupci sociální demokracie s TOP 09. Obě strany mají v hlavním městě mezi sebou uzavřenou smlouvu o spolupráci. 

Podobně reagoval i bývalý primátor Pavel Bém (ODS). "Kdyby měla být platná šílená Hudečkova konstrukce o platnosti/neplatnosti smluv, pak by v České republice neplatily vůbec žádné nájemní smlouvy, podnájemní smlouvy o prodeji či koupi majetku atd. Je to pouze a jenom hysterický křik ve snaze zachránit si svůj vlastní krk," napsal Bém. Současní radní jsou podle něj nyní "chyceni v pasti svého nicnedělání" a bojí se, že za to ponesou trestně právní odpovědnost. 

Snaha zakrýt vlastní neschopnost

Bém se zároveň ostře pustil do současného vedení Prahy. Za Hudečkem podle něj stojí samé dluhy, které generují sankční poplatky v řádech desítek milionů korun. "A ty bude Praha platit. Správně by je měl zaplatit pan Hudeček 'and his boys' ze svého. Troufnu si odhadnout, že za to padne další trestní oznámení," uvedl Bém

Současné vedení města kritizuje i tehdejší náměstek primátora Rudolf Blažek (ODS), který ze své funkce spolupodepisoval jedno z usneseních rady. "Vnímám to pouze jako snahu zakrýt vlastní neschopnost při řešení dostavby tunelu Blanka," uvedl. 

O správnosti a zákonitosti tehdejšího postupu je přesvědčen i bývalý náměstek primátora Jan Bürgermeister (tehdy ODS). "Rada by musela zešílet, kdyby tomu tak nebylo, protože to by si opozice nenechala ujít," poznamenal. Dodal, že se stejným způsobem postupovalo i při uzavírání dalších smluv, například na stavbu protipovodňových zábran. Možnost pochybení tak vidí pouze ve formálních věcech. 

Bývalý radní pro dopravu Radovan Šteiner, který předkládal radě obě usnesení o zadání zakázky v letech 2006 a 2007 se nechtěl k problému vyjadřovat. 

Tagy: dostavba metrostav tunel Blanka

Zdroje: ČTK