Praha: TOP 09 bude jednat s ČSSD i ODS. Variant je prý víc

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Vítěz voleb do zastupitelstva hlavního města - TOP 09 zahájí programová jednání s možnými partnery koncem týdne. Dohodla se tak dopoledne s druhou ODS, odpoledne se pak její zástupci setkali se sociálními demokraty.

ČSSD obsadila ve víkendových volbách do pražského zastupitelstva třetí příčku. "Debata o programu začne v pátek, zcela jistě budeme jednat, dnes šlo o první schůzku," řekl pražský lídr ČSSD Jiří Dienstbier mladší. TOP 09 zahájila podle dostupných informací rozhovory s oběma možnými partnery podobně. 

Dopoledne po schůzce s občanskými demokraty na tiskové konferenci zaznělo, že pražští lídři TOP 09 a ODS začnou jednat o programu případné koalice na radnici hlavního města koncem týdne po vzniku zastupitelských klubů. Jejich předsedové dostanou za úkol hledat programovou shodu. Lídr ODS Bohuslav Svoboda také řekl, že respektuje Zdeňka Tůmu z TOP 09 jako možného příštího primátora. 

Neporavděpodobná je koalice ČSSD, ODS, TOP 09

"O tom jsme nehovořili, ale z logiky věci to vyplývá," řekl Svoboda s ohledem na výsledky voleb, ve kterých TOP 09 porazila ODS zhruba o sedm procent. I po prvním jednání zůstává možnost vzniku jiných koalic na pražské radnici.

Předseda ODS v Praze Boris Šťastný uvedl, že velmi nepravděpodobný je vznik městské rady ze zástupců TOP 09, ODS a ČSSD. Ostatní varianty zůstávají otevřené. ODS se s ČSSD sejde ve středu. 

Dopolední jednání TOP 09 a ODS i odpolední s ČSSD byla krátká a v podstatě formální. Zastupitelský klub TOP 09 se poprvé sejde ve středu a ODS v úterý. Poté budou známi předsedové frakcí. Další jednání zástupců obou stran ve formátu pražští předsedové, volební lídři a šéfové zastupitelských klubů by mohlo být v pátek, případně koncem týdne, uvedli politici ODS a TOP 09. 

V čele klubu ČSSD Slezák

Sociální demokraté už první zasedání městského klubu mají za sebou. Do čela si zvolili Jana Slezáka. "Ve vyjednávacím týmu jsem ale já, jako pražský lídr, Petr Hulinský jako předseda pražské organizace a Karel Březina - místopředseda klubu," uvedl Dienstbier. 

Ačkoli se na jednáních nehovořilo o personáliích, Tůma zopakoval, že očekává se strany ODS sebereflexi. Podle Svobody ODS volební výsledky reflektuje, ale jde o vnitrostranickou věc. 

Koalice vznikne v řádu týdnů

Politici očekávají, že programová jednání budou dlouhá. Radniční koalice by ale mohla vzniknout v řádu týdnů, nikoli měsíců. 

TOP 09 získala v 63členném zastupitelstvu 26 mandátů, ODS 20, sociální demokraté 14 a komunisté tři. V pražských volbách totálně pohořela strana Věci veřejné. Přesto by se do zastupitelstva dostala, pokud by byla Praha jedním volebním obvodem jako v předchozích volbách.

Své pozice neobhájili ani zelení, kteří podávají k Ústavnímu soudu stížnost na rozdělení Prahy na sedm volebních obvodů. V minulém volebním období měla ODS v zastupitelstvu nadpoloviční většinu.

Tagy: ČSSD koalice ODS Praha radnice top

Zdroje: ČTK