Praha stále nemá za sebou to nejhorší, Vltava bude kulminovat zítra

AKTUALIZOVÁNO - Aktuality autor: Jakub Konečný

Vltava bude v hlavním městě kulminovat v úterý. Nejvyšší průtok zaznamená krátce poté, co svého vrcholu dosáhne Berounka, která se do ní vlévá. Ovlivní ji také vynucené upouštění Vltavské kaskády. Nejsou vyloučeny evakuace v dalších částech Prahy, v Kralupech na Vltavou a na jiných místech ve Středočeském kraji. Při likvidaci následků záplav je připraveno pomoci 350 policistů. Novinářům to po dnešním zasedání řekli členové ústředního krizového štábu. 

Rozvodněná řeka

Rozvodněná řeka,zdroj: isifa/MAFRA/Tomáš Krist

Štáb původně počítal s tím, že Vltava v Praze bude kulminovat na hodnotě 2800 až 3000 kubíků za vteřinu. Podle klimatologa Jiřího Svobody by tak bylo možné mluvit v Praze o přibližně čtyřicetileté vodě. Premiér Petr Nečas ale později řekl, že kvůli upuštění Vltavské kaskády bude nutné zvýšit průtok v Praze až na 3300 kubíků za vteřinu. 

V roce 2002 byla v Praze voda tisíciletá. Maximální průtok odborníci tehdy naměřili přes 5300 metrů krychlových za sekundu. V roce 2002 protékalo Vltavou v Praze přibližně 3300 kubických metrů na sekundu kolem poledne 13. srpna. V té době úřady marně vyzývaly některé obyvatele Karlína i dalších oblastí ohrožených velkou vodou k evakuaci. Očekával se další vzestup hladiny, voda o necelého půl dne později zaplavila metro. 

V Ústí nad Labem bude řeka kulminovat pravděpodobně v úterý v noci nebo ve středu nad ránem, řekl po jednání krizového štábu ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS). Ústím by mělo v úterý protékat 3750 metrů krychlových vody za sekundu. Při historické povodni v roce 2002 to bylo 4700 metrů krychlových vody za sekundu. Hladina řeky tehdy dosáhla výše téměř 12 metrů. Podle Chalupy nyní bude Labe v Ústí hluboké maximálně asi 10,5 metru. 

Generální ředitel Hasičského záchranného sboru Drahoslav Ryba uvedl, že evakuace je ještě podle dostupných informací možné čekat v Praze, případně v Kralupech nad Vltavou či v Ústí nad Labem. "Bude to záležet na tom, kolik vody poteče," odpověděl na otázku, kdy bude možné o evakuaci rozhodnout. 

Policie prošetřuje pět případů úmrtí, které patrně souvisejí s povodněmi, řekl policejní prezident Martin Červíček. Detektivové vyšetřují také pět případů lidí pohřešovaných kvůli záplavám. 

Povodně si vyžádaly uzavření téměř 200 silnic. "Máme poměrně dost zásadní problémy při zajišťování dopravního režimu v postižených krajích," uvedl Červíček. Policisté mají podle něj nejvíce práce se zajištěním bezpečnosti a majetku v evakuovaných oblastech, tedy hlavně v Praze, Středočeském a Ústeckém kraji. Pokud bude třeba, může v těchto místech zasáhnout dalších 350 policistů, kteří by do nich přijeli ze svých krajů. 

Ze slov ministra Chalupy vyplynulo, že nad zasaženými územími by většinou mělo večer či v noci přestat pršet. "Jestli u několika krajů můžeme říct, že to nejhorší máme za sebou, tak v Praze to říct neumíme," upozornil ministr. 

Kulminaci Berounky čekají úřady v noci či nejpozději v úterý, v Berouně se předpokládá nejvyšší hladina přibližně hodinu po půlnoci, se zpožděním asi šest hodin by měla tato situace nastoupit v Praze. "Nicméně je třeba sledovat situaci také na vltavské kaskádě. Tady ještě celý ten příběh neskončil," řekl Chalupa

Tagy: povodně 2013

Zdroje: ČTK