Praha se z velkoměsta proměnila v místo sousedského setkávání

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

 Praha se dnes na desítkách prostranstvích proměnila z anonymního velkoměsta na místo sousedského setkávání. Ulice hlavního města po celý den oživí pouliční hudba, ochutnávky exotických jídel, divadelní představení nebo soutěže. Své okolí se lidé pokusí proměnit alespoň na jeden den v rámci akcí Zažít město jinak, Nábřeží žije a Živé město. Zažít město jinak se letos poprvé kromě Prahy koná také v Olomouci a Ostravě, řekli na tiskové konferenci pořadatelé. 

K sousedské slavnosti Zažít město jinak se připojili Pražané po celém městě, letos se koná na téměř 40 místech hlavního města. Cílem akce je ukázat, jak by ulice mohly vypadat, kdyby v nich na chvíli utichl automobilový provoz. Například na Žižkově se lidé mohou stát součástí animovaného klipu, v Dejvicích je připravena soutěž o nejlepší domácí chléb a ve Vršovicích na kostelních schodech filmová projekce. V Libni proběhne barvení kol narůžovo a ve Vršovicích se lze zapojit do kultovního závodu do kopce Krymskou ulicí. 

Zažít město jinak se letos koná již po osmé, každoročně se rozrůstá do dalších pražských lokalit. "Na naši výzvu každý rok reagují desítky aktivních Pražanů, kaváren, odpovědných podnikatelů. Pokud to tak bude pokračovat, nebudeme muset žádný festival pořádat a budeme takhle město zažívat neustále," poznamenal jeden ze zakladatelů akce Jakub Hradílek.

Akce trvají až do nočních hodin

Poprvé se akce koná třeba ve Vojtěšské čtvrti. "Připravili jsme hru, ve které si lidé mohou vyzkoušet překonat nástrahy stáří," řekla na tiskové konferenci organizátorka Jana Vinšová. 

Stánky s občerstvením, výrobky nebo s informacemi o různých sdruženích se v pražských ulicích začaly objevovat již v dopoledních hodinách. Na některých místech se akce budou konat až do nočních hodin. 

K akci Zažít město jinak se přihlásili i pořadatelé dalších projektů. V Dejvicích pořádá několikadenní festival sdružení Živé město. Na dnešní den jsou nachystány filmové projekce, komentované procházky, veřejná čtení nebo bleší trh. Podle jedné z organizátorek Terezy Maškové se festival bude konat ještě příští týden. 

 Na sousedské setkávání se dnes zaměřil i projekt Nábřeží žije, kde se mohou návštěvníci těšit na příjemné posezení a občerstvení, zúčastnit se mohou přednášek nebo veřejných diskuzí o rozvoji města.

Tagy: Praha

Zdroje: ČTK