Praha se chystá rozšířit kamerový systém, již tak má přes 2000 kamer

AKTUALIZOVÁNO - Aktuality autor: Jakub Konečný

Hlavní město vypíše výběrové řízení na vypracování koncepce rozvoje městského kamerového systému na deset let. Vytvoření koncepce by mělo vyjít maximálně na 500.000 korun, přesná částka vzejde z výběrového řízení. Záměr na svém dnešním jednání schválili pražští radní. Na základě koncepce chce následně město vypsat zakázku na firmu, která by systém spravovala a rozvíjela. Koncepci musí schválit zastupitelé.

Kamery CCTV.

Kamery CCTV.,zdroj: smh.com.au

Koncepce má zahrnovat určení směru a způsobu rozvoje na dalších deset let, rozpracovat a navrhnout rozvoj a modernizaci infrastruktury, rozvoj klientských pracovišť i uživatelů a rovněž má stanovit standardy pro zapojení ostatních kamerových systémů do městského kamerového systému. Koncepci chce mít vedení města hotovu do března 2014. Firmu na provoz systému chce vybrat do konce příštího roku.

Nového správce chce Praha vybrat proto, že dosavadní dodavatel vlastní takzvaný užitný vzor, tedy jakási autorská práva k systému. Pokud tedy město nechce zadávat zakázky bez výběrového řízení pouze tomuto dodavateli, musí vypsat soutěž znovu na celý systém.

V současné době mohou policisté a strážníci využívat při hlídání ulic více než 2000 kamer, z toho Praha má 792 kamer, 897 vlastní dopravní podnik a 229 Technická správa komunikací. Další kamery zaplatily městské části a následně je začlenily do městského systému.

Rozšiřování kamerového systému v Praze vyvolácá ale už i kritické reakce. Například občanské sdružení Iuridicum Remedium spustilo počátkem listopadu petici proti rozšíření kamerového systému v centru Prahy. Vadí mu, že Praha 1 chce na svém území v příštích dvou letech rozmístit více kamer a zavést další bezpečnostní opatření. "Celý koncept kamerového systému směřuje k zavádění automatizace na úkor strážníků v ulicích," řekl výkonný ředitel sdružení Jan Vobořil a varoval před "dalšíma očima Velkého bratra".

Mezi plánovaná opatření, které chce radnice v příštích dvou letech zavést, je například rozšíření kamerového systému o desítky kamer, zavedení detektorů, které odhalí překračování hlukových limitů nebo bezpečnostního softwaru, který dokáže rozpoznat třeba močící postavu, sprejery nebo pouliční bitku.

Tagy: Praha špehování kamerový systém Velký bratr CCTV

Zdroje: ČTK