Praha přišla k rozumu. Topenářům za rady k Opencard nezaplatí

- Aktuality autor: Ondřej Neufus

Tomáš Hudeček (TOP 09) svolal mimořádné jednání, na kterém se rozhodlo, že Praha zruší zakázku za 800 tisíc za poradenství ohledně Opencard. Systém jízdného se potýká s problémy již dlouho, především kvůli nespokojenosti s cenou celého projektu. Radnice si prý není jistá kvalifikovaností firmy, což může být také proto, že je firma spojená spíše s topenářstvím než s poradenstvím.

Praha zakázku navrženou radním pro IT Janem Vašíčkem (TOP 09) schválila před několika dny. Nakonec ale z iniciativy primátora a po mediální přestřelce mezi vládnoucí TOP 09 a opoziční ODS vzala rozhodnutí zpět. "Nejsme přesvědčeni o erudovanosti firmy," řekla mluvčí magistrátu Petra Hrubá.

Problémy s projektem Opencard několik týdnů hýbou děním na radnici. Praha chtěla od firmy eMoneyServices (EMS) odkoupit autorská práva k opencard a problematický projekt provozovat sama. V posledních dnech ale situace eskalovala. Firma údajně požádala skoro o 500 milionů korun, což je podle města nepřijatelné.

EMS ale tvrdí, že v nabídce uvedla částku 370 milionů korun, kterou považuje za adekvátní. V úterý navíc přišla s novou variantou, podle níž by Praha zaplatila jen 85 milionů, zbylé peníze by do Opencard za příslib budoucího zisku nalili soukromí investoři.

Město tlačí čas. V polovině června končí smlouva s EMS, nová dohoda není a není ani jasné, co po tomto datu nastane. Patrně nebude možné vydávat nové karty Opencard. EMS navíc tvrdí, že nemůže garantovat funkčnost systému. Praha proto chystá krizové řešení. Do dvou týdnů od pokynu rady může začít vydávat papírové jízdenky a kupony. Dostali by je pouze noví zákazníci nebo ti, kterým skončí platnost Opencard.

Vedení města několik měsíců čelí trestnímu stíhání kvůli tomu, že v roce 2012 prodloužilo spolupráci s EMS. Nedávno kvůli tomu navíc dostalo milionovou pokutu od antimonopolního úřadu. Politici z TOP 09 ale tvrdí, že údajně nevýhodně nastavené smlouvy z éry primátora Pavla Béma (ODS) neumožňují jiný postup.

Projekt Opencard vyšel na 1,35 miliardy korun. Kartu si dosud vyzvedlo asi 1,2 milionu cestujících. Skutečných uživatelů je kolem milionu. V souvislosti s Opencard bylo odsouzeno pět úředníků magistrátu. Občanské iniciativy i média upozorňují, že skuteční strůjci kontroverzního projektu zůstávají nepotrestáni.

Tagy: zakázka opencard poradci

Zdroje: ČTK