Praha: Opozice bojuje s ODS, chce mimořádné zastupitelstvo

- Aktuality autor: red

Opoziční zastupitelé už mají dostatek hlasů pro to, aby požádali pražského primátora Pavla Béma (ODS) o svolání mimořádného zastupitelstva.

Zastupitel Miroslav Poche (ČSSD) řekl, že výzvu Pavlu Bémovi odešlou zřejmě tento pátek. Žádost podle něj podepsali zástupci všech opozičních klubů pražského zastupitelstva. 

Opozice reaguje na to, že rada hlavního města už dříve rozhodla, že v dubnu a květnu nebude svoláno zasedání zastupitelstva. Zastupitelstvo se přitom s výjimkou prázdnin schází zpravidla každý měsíc. Rada, ve které sedí pouze zástupci ODS, odůvodňovala krok tím, že někteří politici zneužívají jednání zastupitelstva k předvolební kampani. 

Podle opozice ODS zneužila svého postavení, aby nemusela před volbami skládat účty z kauz jako opencard a čistírna odpadních vod. Podle neoficiálních informací proto opoziční zastupitelé budou chtít, aby zastupitelstvo jednalo právě o některých kauzách, kritizovaných projektech a problematických rozhodnutích města. 

Primátor musí zastupitelstvo svolat v případě, pokud o něj požádá třetina zastupitelů. Opozice má v pražském zastupitelstvu 28 ze 70 křesel.

ODS má ale absolutní většinu, a tak může případné jednání mimořádného zastupitelstva zablokovat. Nemusí například ani schválit program zasedání. 

Zastupitelstvo se mimořádně sešlo také toto pondělí. Bém jednání svolal na rychlo kvůli tomu, aby město odmítlo novelu loterijního zákona. Opozice svolání kritizovala, dozvěděla se o zasedání totiž jen tři dny předem. Zákon přitom stanovuje, že zastupitelstvo musí být svoláno minimálně se sedmidenním předstihem.

Tagy: opozice ODS Praha zastupitelstvo Bém

Zdroje: ČTK