Praha odmítla poskytnout zálohu 2,5 miliardy na dostavbu tunelu Blanka

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Praha neposkytne Metrostavu zálohu ve výši 2,5 miliardy korun na budoucí práce na tunelovém komplexu Blanka. Pokusí se Metrostavu v nejbližší době proplatit to, co je možné. Podle informací ČTK o tom dnes rozhodla rada hlavního města. Praha Metrostavu neproplácí od loňského května faktury za výstavbu Blanky, za odvedené práce už dluží zhruba 1,5 miliardy korun. Město se hájí tím, že musí zkontrolovat všechny změny, které v projektu během výstavby nastaly.

Stavba Metrostavu (ilustrač. foto)

Stavba Metrostavu (ilustrač. foto),zdroj: Mediafax

Město chtělo svízelnou situaci vyřešit tím, že by poskytlo Metrostavu zálohu. Postup ale kritizoval opoziční zastupitel a bývalý náměstek primátora pro dopravu Karel Březina (ČSSD). Vyplacením zálohy by se rada města podle něj vystavovala riziku porušení zákona o veřejných zakázkách a záloha by mohla být považována za zakázanou veřejnou podporu. 

"Je zřejmé, že primátor (Bohuslav) Svoboda si neví s celou záležitostí rady. Vytváří tak riziko, že dojde k zastavení a zakonzervování stavby. Hlavnímu městu také hrozí sankce za pozdní úhradu vystavených faktur," řekl dnes novinářům Březina. 

Praha pozastavení plateb vysvětlovala tím, že během výstavby se udělaly významné změny v projektu, které město musí zkontrolovat. Podle dřívějšího vyjádření mluvčí magistrátu Terezy Králové jde asi o 2300 složek. 

Tunelový komplex Blanka je součástí vnitřního obchvatu města. Jeho výstavba začala v roce 2007. Minulé vedení města za bývalého primátora Pavla Béma (ODS) tvrdilo, že stavba bude stát asi 28 miliard korun. Na začátku roku 2011 ale současné vedení zjistilo, že by se cena měla vyšplhat na 38 miliard. Primátor nechal některé práce seškrtat, výsledná cena by nakonec měla činit 36 miliard korun.

Tagy: Praha metrostav

Zdroje: ČTK