Praha nemá poskytovatele veřejného osvětlení, chystá provizorium

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Praha se obává, že do konce roku nestihne uzavřít výběrové řízení na firmu zajišťující veřejné osvětlení za miliardy korun. Podle vedení města hrozí, že se odvolají z tendru vyřazení účastníci.

Noční Praha

Noční Praha,zdroj: Getty Images

Praha by tak nestihlo podepsat s vítězem smlouvu. V případě podání odvolání proto Praha připraví dočasnou zakázku, která bude formou výběrového řízení bez uveřejnění. Oslovit s ní chce současného správce Eltodo Citelum, vyplývá z dokumentů rady hlavního města. Smlouva má platit do doby, než bude znám konečný provozovatel, nejdéle ale do konce příštího roku. Rozhodla o tom dnes rada.

Smlouva se současným správcem skončí 1. ledna 2014. Nové výběrové řízení Praha vypsala v červnu, vítěze chtěla vybrat v listopadu. Podle dokumentů, na základě kterých dnes o problému jednala rada, byli dva uchazeči vyloučeni. Město nyní očekává, že podají stížnost k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Město by tak nemohlo podepsat novou smlouvu a veřejné osvětlení ulic by tak nebylo zajištěno.

"Zajištění veřejného osvětlení je jednou ze zákonných povinností hlavního města a město musí ve veřejném zájmu tuto činnost vykonávat, jinak by mohlo dojít k narušení chodu celé metropole," dodává dokument. Novou zakázku "ve formě jednacího řízení bez uveřejnění" město vypíše, pokud budou odvolání skutečně podána. Předpokládaná hodnota zakázky je bez DPH 177 milionů.

Dočasný správce bude mít za úkol zajištění osvětlení, správu reklamních ploch nebo provozovat dispečink a vyřizovat reklamace. Nebude mít na starosti modernizaci veřejného osvětlení. Tu chce město zadávat jednotlivými veřejnými zakázkami.

Tagy: Praha veřejné osvětlení noční osvětlení

Zdroje: ČTK