Praha nechá vyčíslit cenu prací nutných k dokončení Blanky

- Aktuality autor: Michal Polák

Praha si nechá za 1,8 milionu korun vypracovat posudky, z nichž vyplyne, kolik bude stát dokončení tunelu Blanka. Rozhodli o tom dnes pražští radní. Primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) na dotaz ČTK řekl, že jde o práce za 1,1 nebo 1,2 miliardy korun. Seznam prací předloží rozhodčímu soudu, který posuzuje spory Prahy a společnosti Metrostav. Pokud arbitři materiál schválí, pravděpodobně tím otevřou cestu k dostavbě a zprovoznění tunelu. Další soudní stání bude v březnu. 

Tunel Blanka

Tunel Blanka,zdroj: Profimedia.cz

Hudeček uvedl, že posudky se budou týkat nejenom prací, které ještě nejsou dokončeny, ale i dlužných částek za již hotové práce, za které Praha Metrostavu ještě nezaplatila. "Jedná se o posudky, které jsou nutné pro to, aby arbitři měli jakýsi podklad ke svému rozhodování," doplnil. 

Součástí usnesení radních, které máme dispozici, je osmadvacetistránkový seznam prací, na jejichž dokončení závisí zprovoznění Blanky. Jde především o dodatečné stavební práce, dostavby komunikací, tramvajových tratí, kanalizací nebo veřejného osvětlení. Vedení města se už dřív nechalo slyšet, že stavba je prakticky hotová. 

Termín otevření problematické stavby, která vyjde Prahu zhruba na 36 miliard korun, se několikrát posunul. Nyní primátor mluví o létě. Metrostav ale už dřív uvedl, že obnovení a dokončení prací potrvá několik měsíců. 

Spor začal v prosinci

Spor o dostavbu se dostal k rozhodčímu soudu poté, co Metrostav v prosinci loňského roku zastavil práce. Důvodem jsou především neproplacené faktury za 2,155 miliardy korun. Metrostav navíc tvrdí, že Praha jako investor neschválila další postup prací, stavbaři tak prý nemohou ve stavbě pokračovat. Město vstoupilo do arbitráže kvůli obavě, že jsou smlouvy s Metrostavem neplatné. Faktury tak prý nemůže zákonnou cestou proplatit. 

Rozhodčí soud v lednu v prvním usnesení nařídil Metrostavu pokračovat v některých pracích zhruba za 50 milionů korun. Podle stavební firmy rozhodl i o tom, že jsou smlouvy platné. Praha to ale popírá. Náměstek primátora Jiří Nouza (TOP 09) tvrdí, že platnost smluv budou soudci ještě řešit. 

Tagy: Praha tunel Blanka pražský primátor

Zdroje: ČTK