Praha má rozpočet 44 miliard, je o trochu skromnější než letošní

- Aktuality autor: Danica Klein

Zastupitelé hlavního města dnes po několikahodinové debatě schválili rozpočet města na příští rok. Počítá s výdaji 44,3 miliardy korun a příjmy 35,7 miliardy korun. Rozdíl město pokryje mimo jiné z převodů z minulých let. Na investice bude mít město 9,28 miliardy korun, zhruba polovina bude určena na výstavbu tunelu Blanka. Do rozpočtu metropole převedla asi 1,6 miliardy korun z nevyčerpaných prostředků z letošního roku. Praha má rozpočet ještě před schválením státního rozpočtu. Rozpočet kritizovala opozice, část zastupitelů ODS i některá občanská sdružení. 

Bohuslav Svoboda

Bohuslav Svoboda,zdroj: Mediafax

"Museli jsme se vyrovnat s dramatickým poklesem sdílených daní o 5,8 procenta," řekl zastupitelům primátor Bohuslav Svoboda (ODS). O tolik procent město zkrátilo běžné výdaje. Jen o 650 milionů přijde Praha kvůli změně rozpočtového určení daní. "Praha bude mít omezený přístup kyslíku, ale životní funkce města zůstanou zachovány," poznamenal primátor. Méně peněz dostanou městské části, kterým budou dotace zkráceny zhruba o 4,5 procenta. 

"Nezahájíme žádnou velkou stavbu, naše situace to neumožňuje a my nechceme Prahu zadlužit. Naším úkolem je dokončit velké stavby nasmlouvané v minulém volebním období. Přes všechny úspory počítá rozpočet i s prostředky na opravy škol, revitalizaci náplavek či na investice do cyklistické infrastruktury," konstatoval primátor. Dodal, že město ale nebude zvyšovat daň z nemovitosti ani jízdné v MHD. 

Vyhrazeno v kapitole doprava

Na běžný chod města je v rozpočtu vyhrazeno 35,74 miliardy korun, z toho nejvíce peněz, a to 13,6 miliardy korun je v kapitole doprava. Z této kapitoly dostane Dopravní podnik hlavního města Prahy na svůj provoz 10,6 miliardy korun, což je asi o 359 milionů více než v letošním roce. Výkony dopravního podniku, tedy to, kolik kilometrů najedou vozy MHD, by se přitom měly v příštím roce snížit. V dotaci nejsou zahrnuty peníze na obnovu vozového parku a investice dopravního podniku. 

"Rozpočet ukazuje, že zářijové dramatické změny v dopravě nepřinesly úspory, které by byly schopné pokrýt alespoň inflaci. Jezdí méně autobusů i tramvají, častěji se přestupuje a Pražané přesto zaplatí za dopravní obsluhu o 359 milionů více než vloni," kritizoval místostarosta Prahy 3 Ondřej Rut (SZ). 

Také ze sumy na kapitálové výdaje je nejvíce, a to 6,38 miliardy korun, vyhrazeno v kapitole doprava. Z toho zhruba 5,1 miliardy korun dá město na výstavbu severozápadní části vnitřního okruhu, jehož součástí je tunelový komplex Blanka, a připojení Strahovského tunelu. Dalších 400 milionů je v rozpočtu vyhrazeno na operační středisko Malovanka, v kterém by měl být hlavní dopravní dispečink. Výstavba dosud nebyla zahájena, část prostředků je proto převodem nevyčerpaných peněz z letoška. Žádné prostředky nejsou v rozpočtu na přípravu metra D či pěší dopravu, což někteří vystupující kritizovali. Primátor řekl, že peníze na metro D se možná najdou v průběhu roku. 

"Blanka trvale tuneluje městský rozpočet. Rozpočet vypadá, jako by tady byl stále (exprimátor) Pavel Bém a vládl," řekl na zastupitelstvu Jakub Stránský z iniciativy Auto*Mat. Žádal zastupitele, aby dali peníze raději na železniční dopravu, záchytná parkoviště a zklidnění magistrály. Podle jeho kolegy Víta Masareho dává město na Blanku 160krát více než na pěší a cyklistickou dopravu. 

Co chce s čistírnou dál dělat?

Město plánuje v příštím roce investovat rovněž 199,9 milionu korun na dokončení protipovodňových opatření, 40 milionů na oživení náplavek, 41 milionů na rekonstrukci Průmyslového paláce a 130 milionů na doplacení plaveckého areálu Šutka, který by měl být do konce letošního roku otevřen. Rozpočet dále počítá s částkou 25 milionů na cyklostezky, 22 milionů na investice do infrastruktury botanické zahrady, s 20 miliony na protihluková opatření na Spořilovské, se 150 miliony na přestavbu ústřední čistírny odpadních vod a 50 miliony na dopravní terminál na Veleslavíně. 

Zastupitel Karel Březina (ČSSD) kritizoval údajně vysoké výdaje na informatiku a to, že město nedává žádné peníze na potřebné propojení Prahy 12 s vnějším okruhem. Jeho stranický kolega Petr Hulinský nesouhlasil s snížením výdajů na městskou policii, které by mělo znamenat snížení počtu strážníků. Kritizoval rovněž plánované výdaje na čistírnu odpadních vod. Podle něj ale město nerozhodlo, co chce s čistírnou dál dělat. 

Letošní schválený rozpočet počítal s výdaji 43,9 miliardy korun a příjmy ve výši 37,2 miliardy korun.

Tagy: dph Praha zadluzeni DPP rozpočet

Zdroje: ČTK