Praha má nejhorší za sebou. Mělník evakuuje 1500 lidí

SLEDUJEME - Aktuality autor: Danica Klein

Dolní toky Vltavy a Labe budou i dnes podle meteorologů stoupat, což si vynutí další evakuace. V Praze, která je podle magistrátu připravena i na stoletou vodu, má Vltava kulminovat dnes ráno, Labe v Ústí nad Labem pak ve středu dopoledne. V ostatních oblastech zasažených povodněmi by měly řeky postupně klesat. I nadále však zůstávají tisíce lidí mimo své domovy. Záplavy dosud zřejmě připravily o život sedm lidí. 

Evakuace

Evakuace,zdroj: Profimedia.cz

V metropoli by měla Vltava, jejíž hladina stoupá i kvůli odpouštění vody z Orlíku, dosáhnout vrcholu kolem 07:00 při průtoku asi 3300 kubíků za sekundu. Protipovodňové zábrany by přitom měly udržet vodu o průtoku až 4160 metrů krychlových za vteřinu. O půlnoci byl průtok v Praze 2800 kubíků za sekundu, což je asi devatenáctkrát více než za běžného stavu. 

Hráz je stavěná na 920 centimetrů

Praha, jejíž zastupující primátor zatím nepředpokládá žádné další velké evakuace, i dnes zažije řadu dopravních omezení. Výluka metra se rozšířila o další čtyři stanice linky B a o stanici Muzeum na trase A. V Mělníku dnes ráno kvůli vzestupu Labe vyhlásili evakuaci lokalit Staré Mlazice a Pšovka, kde je kolem 240 domů a 1500 lidí. Jde o preventivní evakuaci. Tyto části chrání před stoletou vodou protipovodňové bariéry, které zatím mají rezervu, řekl místopředseda povodňové komise Miroslav Neumann. Na Labi u Mělníka od dnešní noci platí extrémní stupeň povodňového ohrožení. 

Ohrožené části se nacházejí nedaleko mělnického přístavu na pravém břehu Labe. Voda se tam podle Neumanna sice blíží k hranici devíti metrů, ale protipovodňové bariéry ještě mají rezervu. "Hráz je stavěná na 920 centimetrů. Životy jsou daleko důležitější než mokré baráky," uvedl Neumann. 

Podle hydrometeorologů hladina řeky u Mělníka před 8:30 dosáhla k 895 centimetrům. Kulminace Labe v Mělníku se očekává odpoledne. 

V Mělníku již lidé museli v pondělí opustit lokality Rybáře a Vinařství. To se ale týkalo jen malého počtu lidí.

Tagy: Labe Vltava povodně 2013 Mělník

Zdroje: ČTK